Donanım 03 MART 2016 / 15:58

Harici ekran kartları yaygınlaşacak mı?

AMD, kasa dışı ekran kartlarını bir standart haline getirmek istiyor.

Masaüstü bilgisayarların kasa içerisindeki en büyük bileşenlerinden biri olan ekran kartları, oyun 
oynayan kişiler için vazgeçilmez bir bileşen. Ekran kartları, 3D hesaplamaların ve çizimlerin neredeyse tamamını üstlenirken günümüzde 3D'nin de dışına çıkılarak daha farklı işlemler yaptırılabiliyor. Ne var ki ekran kartı, bilgisayarın en fazla güç tüketen ve en fazla ısınan bileşeni olduğu için küçük formdaki bilgisayarlarda büyük problem çıkarıyorlar, düşük performanslı çalışıyorlar. Dizüstü bilgisayarlar bu noktada iyi bir örnek. Yüksek performanslı grafik çiplerinin kullanıldığı dizüstü bilgisayarların devasa boyutlarda olmasının başlıca sebebi soğutma ihtiyacıyken, harcadığı güç yüzünden bilgisayarın şarjını çok kısa sürede bitirebildiği de bilinen bir gerçek. Bu noktada Razer, geçtiğimiz aylarda harici ekran kartına sahip bir Ultrabook modeliyle karşımıza çıkmıştı. Cihaz, gayet taşınabilir bir Ultrabook modundayken oyun oynanacağı zaman Thunderbolt 3 arabirimi üzerinden harici ekran kartı takılarak oyun bilgisayarına dönüşebiliyordu. AMD, bu konseptin yaygınlaşmasından yana.


AMD Teknik Pazarlama Müdürü Robert Hallock, oyun dizüstü bilgisayarlarının her zaman taşımak için uygun olmadığını, her zaman taşınabilecek bilgisayarların da oyun için uygun olmadığını belirterek her ikisini bir arada isteyenler için çözümün harici GPU'lar olduğunu söyledi. Standart hale getirilmiş bağlantılarıyla, kablolarıyla, işletim sistemi desteğiyle, sürücüleriyle ve "tak - çalıştır" özelliğiyle. Facebook'ta paylaştığı harici AMD ekran kartı resmine açıklama olarak paylaştığı görüşlerinin en altına da yakında daha fazla bilgi verileceğini söyledi. 

Bu noktada Robert Hallock'un gayet haklı olduğunu ve bu hamlenin son derece mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Ultrabook sahibi kullanıcıların sırf oyun için masaüstü bilgisayar satın almalarına gerek kalmayacak; hali hazırda kullandıkları donanımın üzerine harici ekran kartı takacaklar. LAN partileri için de son derece iyi bir çözüm olan harici ekran kartlarının ne derece yaygınlaşabileceği ise merak konusu. Umuyoruz AMD, bu harika fikri iyi değerlendirir ve biz de donanım editörleri olarak oyun oynayacak kullanıcıları dizüstü bilgisayarlara da yönlendirebiliriz.

Ayrıca umuyoruz bu harici ekran kartlarının kutularına dahili USB çoklayıcı da eklenir; tek kablo takarak bütün oyun donanımımızı oyun oynamaya hazır hale getirebiliriz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun