Donanim 06 TEMMUZ 2010 / 04:57

Hannover’e Türk bayrağı

Belki biliyorsunuzdur önümüzdeki Mart ayında Hannover’de gerçekleşecek CeBIT’te Türkiye partner ülke olacak.

Belki biliyorsunuzdur önümüzdeki Mart ayında Hannover’de gerçekleşecek CeBIT’te Türkiye partner ülke olacak.

Önümüzdeki yıl 1- 5 Mart tarihleri arasında Almanya'nın Hannover şehrinde düzenlenecek olan CeBIT Fuarı'nda Türkiye partner ülke oldu. Geçtiğimiz yıl bu unvan İspanya'da bir önceki yıl da ABD'nin Kaliforniya eyaletindeydi. Peki ne demek partner ülke ve partner ülke ne iş yapar?

Görevim gereği on defanın üzerinde ziyaret ettim CeBIT'i. Genelde partner ülkeler teknolojiye yatırım yapan, teknoloji geliştiren ve geliştirmeye aday ülkeler arasında seçiliyor. Etkinliğin açılışını dönemin Alman ve partner ülke başbakanları yapıyor ve fuar hem siyasi hem de teknolojik bir gövde gösterisine dönüşüyor. Türkiye'nin bu unvanı alabilmesi için harcanan çabaları da yakından takip ettiğim için haberi ilk duyduğumda çok da mutlu oldum.

Ancak Türkiye adına bu organizasyon İstanbul Ticaret Odasınca (İTO) gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıllarda yine Hannover'de düzenlenen endüstri fuarı Hannover Messe'deki partner ülke Türkiye organizasyonunu da yine İTO gerçekleştirmişti. Evet, partner ülke organizasyonlarında tecrübeli olsalar da teknoloji dünyasını ne kadar iyi tanıyorlar ve Türkiye'nin tamamını nasıl temsil edecekler gibi sorular da akıllara takılıyor. Öte yandan oda, bizlere gönderdiği anket formlarıyla organizasyonu daha iyi nasıl yaparız şeklinde bir sinerji de yaratmaya çalışıyor ki bu da takdire şayan bir hareket.

Bizce burada Türk bilişim STK'larına önemli görevler düşüyor. STK'larımızın önünde şimdi iki yol var. Ya İTO'yu destekleyecekler ve Türkiye bu işten alnının akıyla çıkacak. Ya da geri çekilecekler ve ülkemizin çok ihtiyaç duyduğu kendini ve teknoloji sektörüne doğru yerde ve doğru zamanda anlatabilme fırsatının kaçmasına neden olacaklar.

Sektörümüz bugüne kadar onlarca treni kaçırdı. Umarız önümüzdeki yıl kalkacak bu önemli treni kaçırmayız...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun