Donanim 08 EYLÜL 2010 / 08:12

"Hala hayattayım ancak hapishanedeyim"

Beş aydır Afganistan'da tutulan ve üç gün önce Twitter'da sağ olduğunu yazan Japon gazeteci evine döndü.

Beş aydır Afganistan'da tutulan ve üç gün önce Twitter'da sağ olduğunu yazan Japon gazeteci evine döndü.


Bundan beş ay önce Afganistan'da kaybolan ve haber alınamayan Japon gazeteci Kosuke Tsuneoka, militanların kendisini serbest bırakmasıyla evine döndü. Geçtiğimiz hafta sonu Twitter'a mesaj bırakan gazeteci, "Hala hayattayım, ancak hapishanedeyim" yazmıştı. Ardından yedi dakika sonra Kunduz Bölgesi'nde olduğunu, Komutan Lativ'in hapishanesinde bulunduğunu yine Twitter'dan belirtmişti.

Peki nasıl oldu da Kosuke Tsuneoka hapiste olmasına rağmen Twitter mesajı atabildi? Ayrıca Twitter'ı sürekli Japonca kullanan gazeteci neden yeni mesajlarını İngilizce yolladı? Bu soruları cevabı evine dönen gazeteciden geldi.

Tsuneoka öncelikle Taliban tarafından tutulmadığını, Japon hükümetine mesaj yollamak isteyen bölgesel gerillalar tarafından tutsak edildiğini belirtti. Japon gazeteci, kendisini tutsak eden düşük rütbeli askerin yeni cep telefonunu kendisine gösterdiğini, kendisinden telefonu kullanmak için yardımcı olmasını talep ettiğini söyledi.

Askerin interneti daha önce duyduğunu ancak ne olduğunu tam olarak bilmediği belirten Japon gazeteci, GPRS servisiyle internete girmek için müşteri hizmetlerini arayarak telefonu aktif hale getirdiğini aktardı.

"İnternete girebildiğimi söylediğimde, bana 'nasıl kullanacaklarını' ve 'El Cezire televizyonunu izleyebilecek miyiz?' diye sordular" diyen Tsuneoka, sadece Google'a 'Al Jazeera' yazmalarının yeterli olacağını anlatmış.

Hikayenin sonlarına doğru Twitter'a mesajları nasıl yazdığını anlatan gazeteci şöyle devam etti: "Eğer bir şeyler yapmak istiyorsanız, Twitter'ı kullanmalısınız dedim. Nasıl kullanacaklarını sorduklarında, sadece istediklerini yazarak birçok Japon gazeteciye ulaşabileceklerini anlattım. Ardından benden gözleri önünde bunu yapmamı istediler."

Bu şekilde Twitter'da mesaj yollayan Japon gazeteci, Afgan militanların kandırıldıklarının farkında olmadığını düşünüyor. Kosuke Tsuneoka, 2000 yılından beri Müslüman olduğu için Ramazan ayında Afgan militanlar tarafından serbest bırakıldığını açıkladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun