Donanim 24 MAYIS 2010 / 09:02

Haklayıcılar Google aramalarını kullanıyor

Symantec'in yaptığı araştırma, haklayıcıların güncel konularla kullanıcıları avladığını gösteriyor.

Symantec'in yaptığı araştırma, haklayıcıların güncel konularla kullanıcıları avladığını gösteriyor.


Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, haklayıcıların da en çok kullandığı platformlardan biri haline geldi. Haklayıcılar Google'ın ünü ve aramalardaki listeleme hızından yararlanarak kurbanlarına ulaşıyor.

Yazılım şirketi Symantec, Google aramalarının üst sıralarda çıkan yanıltıcı bağlantılarla dolduğunu bildirdi. Bu yanıltıcı bağlantılarla haklayıcılar birçok kullanıcıyı kolayca kandırabiliyor ve tıklanan bağlantılardan bilgisayarlara virüs sızıyor.

Mart-Nisan 2010 için yapılan araştırmada bazı sonuçlar dikkat çekiyor. Bunların ilki herhangi bir saat içerisinde yapılan en popüler 10 aramanın ilk 70 sonucunda en az bir tane yanıltıcı adres bulunduğunu gösteriyor. Bir başka sonuçsa herhangi bir günde her hangi bir aramada çıkan ilk 70 sonucun yüzde 7,3'ü yanıltıcı linklerden oluşuyor. Hatta en çok yanıltıcı link bulunan aramada bu oran yüzde 68'e kadar çıkıyor. Bu yanıltıcı linklerin neredeyse tamamından bilgisayarlara bulaşan virüsler bulunuyor.

Symantec bu sonuçlara göre, kullanıcıların özellikle güncel ve popüler kelimelerden yapılan aramalarla çıkan sonuçlara dikkat etmesini öneriyor.