Donanim 17 ARALIK 2008 / 08:28

Güvenli online Yılbaşı alışverişin sırları

Symantec, hediye alışverişinin yoğunlaşacağı Yılbaşı öncesinde güvenli online alışveriş için ipuçları veriyor.

Symantec, hediye alışverişinin yoğunlaşacağı Yılbaşı öncesinde güvenli online alışveriş için ipuçları veriyor.


 


İnternet güvenliği ve antivirüs şirketi Symantec özellikle kriz dönemlerinde hacker saldırılarının arttığını hatırlatarak Yılbaşı alışverişlerini online yapmak isteyen tüketicilere güvenli alışveriş için şu önerilerde bulunuyor:


 


* Phishing, herhangi bir mağazadan, bankadan, kredi kart şirketinden ya da Paypal gibi bir online ödeme sistemlerinden geliyormuş gibi görünen “tertip” e-postalardır. Bu tarz e-postalar, kredi kartı bilgilerinizi doğrulamanız, şifre bilgilerinizi güncellemeniz gibi sizden birtakım taleplerde bulunurlar. Meşru ve yasal ticari firmalar, sizden herhangi bir kişisel bilginizi e-posta yolu ile doğrulamanızı istemezler. Bu tarz bir phishing postası aldığınızda, mutlaka silin!


* Pharming, sanal dünyanın dolandırıcıları tarafından dizayn edilen ve sanki bir online alışveriş sitesinin hesap ödeme sayfasıymış gibi görünen “sahte” web sayfasıdır. Ödemeye ilişkin linkin tıklanması yolu ile, dolandırıcılar tarafından hazırlanan bu sahte sayfaya ulaşırsınız, akabinde ise sizden kişisel finansal bilgilerinizi sisteme girmeniz talep edilir. Phishing özellikle de pharming aktivitelerinin kurbanı olmamanın en iyi yolu, bilgisayarınızda kapsamlı bir internet güvenliği yazılımının güncelleştirilmiş bir şekilde kurulu olmasıdır. Phishing ve pharming aktivitelerinden kaçınmanın bir diğer önemli yolu ise, alışveriş yapacağınız /yaptığınız online mağazaya, o mağazanın web adresini kendi web tarayıcına yazarak ulaşmanızdır, e-posta yolu ile gelen linkleri tıklamayın!      


* Online alışverişlerinizde mutlaka kredi kartınızı kullanın, banka kartlarınızı değil. Kullanıcılarına kredi kartı sağlayan firmalar, olası bir dolandırıcılık vakası ya da kart hesabından çıkan kayıp gönderiler ve ihlal edilmiş bir ticari faaliyet için kart sahiplerine bir koruma sunarlar. Öncelikle kullanıcısı olduğunuz kredi kartının size bu tür bir koruma sağlayıp sağlamadığından emin olun! Banka (ATM) kartları ise sizin banka hesaplarınıza kolaylıkla ulaşılmasını sağlayan en direkt yoldur.


* Alışverişleriniz öncesinde online satıcının sunduğu güvenlik esaslarını kontrol edin. Sizin kişisel bilgilerinizi bir başkasına “satmadıklarından” emin olun.


* Alışverişlerinizden önce mağazanın Ürün İade Politikalarını kontrol edin.


* Yapacağınız satın alma Paypal gibi bir online ödeme sistemi dahilinde ise, herhangi bir aksilik durumunda bu ödeme sisteminin size nasıl bir koruma sağlayacağını detayları ile öğrenin.


* Her bir hediye kartının sunduğu alışveriş politikalarını dikkatlice okuyun. Bazı firmalar, bir takım aylık masraflar ya da son kullanma tarihleri gibi kurallar koyarak, hediye ettiğiniz kişinin o kartı hemen kullanmaması durumunda, neredeyse bir daha kullanılamayacak hale gelmesini sağlıyorlar.


İyi alışverişler, mutlu yıllar!

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun