Donanim 21 HAZİRAN 2010 / 14:23

Güneş cennetinde enerji nerede?

Güneş enerjisi elektrik üretiminde en temiz yöntem. Peki Türkiye bu kaynağı kullanmaya hazır mı? Olmalı.

Güneş enerjisi elektrik üretiminde en temiz yöntem. Peki Türkiye bu kaynağı kullanmaya hazır mı? Olmalı.

Güneş enerjisi, günümüzün en önemli alternatif enerji kaynaklarından biri olduğuna hiç şüphe yok. Çevreci BT yaklaşımıyla bu alternatif enerji kaynağına ilgi daha da artmış durumda. Artmaması için de bir sebep yok. Yıllar bazında yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu kaynak insanoğluna, tüketiminin çok üzerinde enerjiye sahip olma ve onu kullanma kapılarını sonuna kadar açıyor. Yeterki bu enerjinin kullanımı için geçerli, ayağı yere basan projeler hayata geçsin. Dünyada güneş enerjisinin değerlendirilmesi üzerine gerçekleştirilen projelerin geçmişi uzun yıllar öncesine, 1970’lere dayanıyor. Bu enerji kaynağıyla elektrik üretimi üzerine çok sayıda proje söz konusu. Buna bir örnek de Fransa’da Bell Labs tarafından gerçekleştirilen Alternatif Enerji Programı. Bu projede rüzgar enerjisiyle birlikte güneş enerjisi, birbirlerini yedekler şekilde elektrik üretimi için kullanılıyor.

Maliyet açısından sağladığı avantajlar da bu konuda adımların hızlanmasına neden oluyor. İlk yatırım maliyeti yüksek görünse de kısa sürede yatırımın geri dönüşü sağlanıyor. Orta ve uzun vadede ise temiz olduğu ispatlanmış bir enerji kaynağına sahip olunuyor. Üstelik bu sayede elde edilen elektriğin fazlası genel kullanıma sunulabiliyor.

Avrupa’da güneş enerjisi konusunda hatırı sayılır çalışmalarıyla öne çıkan ülkelerden biri Almanya. Bu ülke, bölgesel konumu ve güneşli gün miktarının az olmasına rağmen bu konunun hakkını veriyor. Bu da akla ‘O halde Türkiye ne yapıyor?’ sorusunu getiriyor. Ülkemizi güneş enerjisinin kullanımı anlamında bir cennet olarak nitelendirebiliriz. Ancak ne yazık ki Türkiye’de bu konuda birtakım adımlar atılmış görünse de düzenlemeler tarafında açmazlar söz konusu. Özellikle elektriğin üretiminden öte dağıtılması konusunda. Özetle un, şeker, yağ hazır ama helva yapılamıyor. Diğer yandan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de güneş enerjisinin elektrik üretiminde kullanımı üzerine önemli bir lokasyon. Ülkede bu konuda çalışmaların sürdürüldüğü belirtiliyor. Kişisel fikrim, bu konu gerek Türkiye gerekse KKTC için çok önemli bir fırsat olabilir. Olması gereken ise somut projelerle eyleme geçilmesi. Yani helvanın yapılabilmesi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun