Donanim 23 AĞUSTOS 2010 / 15:24

Gündem...

Avea Ar-Ge Merkezi'nde referandum etkisi...

Avea Ar-Ge Merkezi'nde referandum etkisi...

Referanduma az bir süre kaldı. Herkes kendi görüşüne göre tercihini yapacak. Sonucun ülkemiz için en iyi olmasını umuyorum. Türkiye’nin gündemini referandum oluşturuyor. Bu bir gerçek. Peki teknolojinin gündemini bu konu ne derece etkiliyor? Galiba benim düşündüğümden fazla... Şimdi bu nereden çıktı diyeceksiniz. Hemen açıklayayım.

Geçtiğimiz hafta Avea Ümraniye’deki Ar-Ge merkezinde gerçekleştirdiği bir etkinlikle Türkiye’de Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni alan ilk operatör olduğunu duyurdu. Toplantıya; Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Tayfun Acarer ve Avea CEO’su Erkan Akdemir’in yanı sıra Avea’dan üst düzey pek çok yönetici katıldı.

Toplantı süresince Avea Ar-Ge Merkezi’nin yapılanmasından, Ar-Ge’nin ülke ekonomisine katkılarına kadar pek çok konuya değinildi. Etkinlikte altı çizilen konulardan biri de Türkiye’nin gelecek 5-10 yıllık süreçte bölgesel bir Ar-Ge merkezi olmasıydı. Ki bu gerçekten çok önemli. Neden olmasın? Her geçen gün gelişen altyapımız artı bir. Aynı zamanda genç olduğu kadar tecrübeli ve yetkin insan kaynağımız da var. Kesinlikle yapabiliriz, yapmalıyız... Bu ayrı bir konu.

Toplantıda kürsüye son olarak Bakan Yıldırım çıktı. Avea’nın Ar-Ge merkezi ve buradaki çalışmalara değindi. Ardından 2023 Vizyonu kapsamındaki hedefleri rakamlarla ele aldı. Sonra... Bakan Yıldırım “Gelelim gündem konusuna” dedi ve referandum konusunda görüşlerini aktardı. Yıldırım, bu oylamada 'evet' demenin Türkiye için önemli olduğunu; 'hayır' denmesi halinde ise geriye gidileceğini kaydetti. Bunun, partiler üstü bir konu olduğunu vurguladı. Referandum konusunda bir genel seçim havası yaratılmaya çalışıldığını ve bunun ne derece yanlış olduğunu ifade etti. Oysa teknolojinin gündem konusu olduğu bir etkinlikte, referandumu ele almak da bu havayı estirmek anlamına gelmiyor mu?

Burada konu ‘evet’ ya da ‘hayır’ değil. Gündemin teknoloji ve Ar-Ge olduğu bir etkinlikte referandumun konuşulması, etkinliği de bir nebze gölgeledi diye düşünüyorum. Çok gerekli miydi? Bilemiyorum...

Herkese iyi bir hafta diliyorum.