Donanim 09 OCAK 2009 / 11:44

Guardian'dan blog blog İstanbul övgüsü

İngiliz The Guardian gazetesinin seyahat editörü, gazetenin web sitesinde yayınlanan “Blog Blog İstanbul rehberi başlıklı yazısında İstanbul’u överken, çeşitli blog sayfalarındaki İstanbul ile ilgili görüşleri derleyip okuyucularına aktardı.

İngiliz The Guardian gazetesinin seyahat editörü, gazetenin web sitesinde yayınlanan “Blog Blog İstanbul rehberi başlıklı yazısında İstanbul’u överken, çeşitli blog sayfalarındaki İstanbul ile ilgili görüşleri derleyip okuyucularına aktardı.


Benji Lanyado sitedeki yazısında önce bloglar arasında gezinmiş. Blog yorumlarından da bir derleme yapan Lanyado, kendi izlenimlerini de ekleyerek yazısını oluşturmuş.

Yazara göre İngiliz turistlerin İstanbul’u tercih etmesinin tek nedeni kentin etkileyici kültürel yapısı değil. Türkiye’nin avro bölgesi olmaması ve sterlinin değerini koruması da cezbedici etkenlerden. Blog blog İstanbul rehberi başlıklı yazıda Beyoğlu, Boğaz, Sultanahmet, Karaköy ve Adalar, gezilmesi önerilen yerler.

Yazar, İstiklal Caddesi’nde eski binalar arasında dolaşmayı, Atatürk’ün de favori mekanlarından olduğunu hatırlattığı Rejans ve yenilerden Leb-i Derya restoranları, Çukurcuma’daki antikacıları gezmeyi öneriyor.

Bebek Balıkçısı, Kıyı Restoran ve Arnavutköy’deki Abracadabra, Boğaz’daki mekân alternatifleri. Karaköy ayağındaysa Galata Köprüsü ve İstanbul Modern’e dikkat çekiliyor, Tarihi Karaköy Balıkçısı tanıtılıyor.

Yazının giriş cümlesinde ise şu ifadeler yer alıyor: “Avrupa’nın gittikçe popülerleşen uğrak kentlerinden olan, sadece İngiliz turistlerin geçen sene yüzde 18’lik artışla tercih ettiği İstanbul, bu sene rotayı çevirmek için iyi bir seçim. Her köşede Avrupa ve Asya’nın özelliklerine rastlayabilir, bir noktada kendinizi antik bir köşede bulurken, bir diğerinde Paris ve New York’takileri aratmayan butiklere dalabilirsiniz.”


Yazı için : http://www.guardian.co.uk/travel/2009/jan/07/istanbul-blog-city-guide-turkey

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun