Donanım 07 OCAK 2014 / 10:07

Grafik teknolojisinde büyük yenilik

NVIDIA, GeForce GTX 780 Ti’ye enerji veren NVIDIA Kepler mimarisinin aynısına sahip, 192 çekirdekli süper mobil yonga Tegra K1’i tanıttı.

Tegra K1 işlemci PC sınıfı en yeni oyun teknolojilerini destekleyerek, Epic Games’ Unreal Engine 4 gibi gelişmiş oyun motorlarının çalıştırılabilmesini sağlayan yeni mobil standartlar getiriyor. Bununla birlikte yeni işlemci bilgisayarla görme ve konuşmayı tanıma uygulamalarını hızlandıracak gelişmiş bilgisayar becerileri sunuyor. Olağan dışı verimliliği sayesinde de aynı güç seviyesindeki diğer mobil GPU’lardan daha yüksek performans sağlıyor.

NVIDIA kurucu ortağı ve CEO’su Jen-Hsun Huang toplantıda şunları söyledi:
“Son yirmi yıl içinde, NVIDIA GPU’yu icat etti ve diğer şirketlere kıyasla daha fazla grafik teknolojisi geliştirdi. Tegra K1 ile bu mirası mobil alana taşıyoruz. Geliştiricilerin önündeki boşluğu kapatarak her tür aygıtta çalıştırılabilecek yeni nesil oyun ve uygulamalar geliştirmelerini sağlıyoruz.”

Oyunlara Çarpıcı Yeni Standartlar Koyma Tegra K1 en yeni PC sınıfı oyun teknolojilerine tam destek veriyor – DirectX 11, OpenGL 4.4 ve mozaik dahil. Bu beceriler sayesinde PC ve konsol oyunu geliştirenler nihayet çarpıcı ve görsel açıdan zengin başlıklarını mobil aygıtlara taşıyabilecek. Tegra K1 bu özellikleriyle dünyanın en gelişmiş oyun motoru olan Unreal Engine 4’ü işletebilmektedir. Unreal Engine son model PC ve konsollarda yüzlerce oyunu çalıştıran en başarılı ticari lisanslı oyun motoru.