Donanim 29 ARALIK 2009 / 10:00

Gözün gördüğünü gören kamera üretildi

Gözün gördüğünü göremeyen kameralardan sonra bu gayet iyi bir haber...

Gözün gördüğünü göremeyen kameralardan sonra bu gayet iyi bir haber...


Görüntüleme sistemleri üzerine çözümler üreten PaPaLaB adlı şirket, YC-3300 adını verdiği kamerayla gözün gördüğünü aynen ekrana yansıtma iddiasında. Bu yeni kamera, daha önce büyük çaplı optik sistemlerin yapabildiğini dikkate değer oranda küçük bir optik yapı sayesinde sunabilmesiyle dikkat çekiyor.

Peki bu kamera gözün gördüğünü görüyor da, diğerleri görmüyor mu? Olayın açıklaması şu: Kameraların görüntü algılayıcısı, renkleri ayırma konusunda insan gözüne göre bir miktar beceriksiz kalıyor. Yani kameralar aslında gözün gördüğü kadar geniş bir renk gamını göremiyor. Bu nedenle gözün gördüğü görüntüyle kameranın çektiği görüntü arasında tonlama farklılıkları oluşabiliyor. Bunu çektiğiniz fotoğraf ve videolarda siz de zaman zaman gözlemlemişsinizdir. Özellikle de grafik tasarım ve montaj işiyle uğraşanlar için renk doğruluğu ve kalibrasyonu hayli baş belası bir konudur. YC-3300'ün yaptığı da, aslında renk doğruluğunu kendi boyutlarında bir cihaz için olabilecek en üst seviyeye çıkarmak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun