Donanim 19 HAZİRAN 2012 / 17:50

Gözle iletişim dönemi başlıyor

Gözle iletişim dönemi başlıyor

Hareket kabiliyetini kısmi ve tamamen yitirmiş hastalar için umut ışığı olacak Tobbi Asistive ürünleri, hastaların sadece göz hareketleriyle iletişim kurmalarına imkan tanıyor.Caretta Yazılım tarafından yürütülen proje kapsamında üretilecek ürünlerin donanım ve yazılım çözümleri Tobii tarafından sağlanırken, özel ihtiyaçlı kişilerin daha rahat bir hayat sürmesi hedefleniyor. Infrared teknolojisinden yararlanılan ürünler, hastaların baktıkları ekran üzerindeki alanları, kullanıcıyla etkileşimli hale getiriyor. Göz hareketiyle ekrandaki harfleri seçen kullanıcılar, diyafon yardımıyla etrafındakilerle iletişim kurabiliyor. Hastalar, göz kontrol teknolojisi sayesinde bakılan alanlar üzerinde, fare ve klavye ile yapabildikleri işlemlerin yanı sıra, bilgisayar kullanıp sosyal medya uygulamalarına erişebiliyor, müzik çalabiliyor, film izleyebiliyor, oyun oynayabiliyor, cep telefonuyla acil durum aramaları gerçekleştirebiliyor, mesaj atabiliyor, cümle yazarak ya da belirli kelime gruplarını seçerek bilgisayar yardımı ile konuşabiliyor, TV kumandasını kontrol edebiliyor, acil durumlarda alarm verebiliyor ve gerekli kurumları arayabiliyorlar.

Dokunmatik bir ekranla tümleşik olan Tobii C15 ve Tobii C12 modelleri geniş çevre kontrolü ve iletişim seçeneklerini sunmanın yanı sıra Göz Kontrol teknolojisinin uygulanmasına olanak sağlıyor.

Tobii C12, entegre dokunmatik ekranı, klavyesi, faresi, düğmeleri veya Tobii CE’ye adındaki opsiyonel göz kontrolü ünitesi gibi birçok farklı yolla kontrol edilebiliyor. Göz takibi ünitesi, cihaza kolayca takılıp, gözlükler, kontak lensler, göz rengi veya ışık koşullarına bakmaksızın düzgün bir şekilde çalışıyor. Başları kontrol dışı hareket eden engelliler için de etkili bir göz kontrolü imkanı sağlıyor. Hafif olmasından dolayı kolayca taşınabilen cihaz, herhangi bir tekerlekli sandalyeye, yürütece veya yatak kasasına takılabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun