Donanim 05 KASIM 2010 / 12:32

Google ve Facebook kılıçlarını çekti

Google, artık Gmail arkadaşlığının Facebook'a taşınmasını sağlamayacak.

Google, artık Gmail arkadaşlığının Facebook'a taşınmasını sağlamayacak.


Google servis sözleşmesinde yaptığı değişiklikle artık Gmail'deki ilişkilerin Facebook'a taşınmasını sağlamıyor. Yani artık Gmail kullanıcıları birbirlerini Facebook'ta bulabilmek için Gmail'i kullanamayacak.

Facebook'a giriş yaptığınızda Google hesap bilgileri sorulur, bu bilgiler üzerinden Gmail listesindeki kişilere ulaşılarak Facebook hesapları varsa bulunmaları sağlanırdı. Ancak artık Google bu hizmet için Facebook'tan bir karşılık beklediğini açıkladı.

Google'dan yapılan açıklamaya göre, Gmail kullanıcılarının Facebook gibi sitelerde doğrudan arkadaşlık kurmalarını sağlayan sistem kaldırılıyor. Bunun yerine kişiler bilgisayara aktarılabilecek, aramalar buna göre yapılabilecek. Ancak aradaki organik bağ ortadan kalkacak.

Bir süre önce Facebook siteye yüklenen verilerin tamamını bilgisayara aktarmayı sağlayan bir sistemi uygulamaya koydu. Bu sistemde Facebook'ta yer alan arkadaşların da bilgileri bilgisayara indirilebiliyor. Google burada bir sistemle kullanıcıların Gmail üzerinden birbirini bulmasını istiyordu. Ancak Facebook böyle bir girişimde bulunmadı.