Donanim 05 KASIM 2010 / 12:32

Google ve Facebook kılıçlarını çekti

Google, artık Gmail arkadaşlığının Facebook'a taşınmasını sağlamayacak.

Google, artık Gmail arkadaşlığının Facebook'a taşınmasını sağlamayacak.


Google servis sözleşmesinde yaptığı değişiklikle artık Gmail'deki ilişkilerin Facebook'a taşınmasını sağlamıyor. Yani artık Gmail kullanıcıları birbirlerini Facebook'ta bulabilmek için Gmail'i kullanamayacak.

Facebook'a giriş yaptığınızda Google hesap bilgileri sorulur, bu bilgiler üzerinden Gmail listesindeki kişilere ulaşılarak Facebook hesapları varsa bulunmaları sağlanırdı. Ancak artık Google bu hizmet için Facebook'tan bir karşılık beklediğini açıkladı.

Google'dan yapılan açıklamaya göre, Gmail kullanıcılarının Facebook gibi sitelerde doğrudan arkadaşlık kurmalarını sağlayan sistem kaldırılıyor. Bunun yerine kişiler bilgisayara aktarılabilecek, aramalar buna göre yapılabilecek. Ancak aradaki organik bağ ortadan kalkacak.

Bir süre önce Facebook siteye yüklenen verilerin tamamını bilgisayara aktarmayı sağlayan bir sistemi uygulamaya koydu. Bu sistemde Facebook'ta yer alan arkadaşların da bilgileri bilgisayara indirilebiliyor. Google burada bir sistemle kullanıcıların Gmail üzerinden birbirini bulmasını istiyordu. Ancak Facebook böyle bir girişimde bulunmadı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun