Donanim 12 TEMMUZ 2010 / 06:07

Google ve Çin barıştı

Çin hükümeti Google’ın lisansını yeniledi.

Çin hükümeti Google’ın lisansını yeniledi.


Çin sansüründen sonra Çinli kullanıcılara Hong Kong üzerinden hizmet vermeye başlayan Google, hükümetle arasını düzeltti. Hükümetin lisans iptali için Google’ı uyardığı söylentileri biliniyordu. Google bu uyarıyı dikkate almış olacak ki hükümetin isteğine uydu ve yaptığı açıklamada Çinli kullanıcıları artık Hong Kong’a yönlendirmeyeceğini bildirdi.

Çin hükümeti yapılan anlaşmayla Google’ın ICP lisansını da yeniledi. Google yenileme hakkında ayrıntılı bir bilgi vermezken, Google.cn Çin’de hizmet vermeye devam edecek. Google, Çin’deki faaliyetini çeviri, müzik ve alışveriş gibi özellikleriyle sürdürecek.

Lisans yenileme Çin’de kayıtlı web sitelerinin her yıl uyması gereken bir zorunluluk. Çin’de internet yaygın olmamasına rağmen, bu zorunluluğa uymak zorunda kalan Google Çin’deki kullanıcıları kaybetmeyi göze alamadı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun