Donanim 20 EYLÜL 2010 / 14:33

Google uygulamalarının güvenliği artırıldı

Artık iki aşamalı kod onaylama kutusuyla karşılaşıyoruz.

Artık iki aşamalı kod onaylama kutusuyla karşılaşıyoruz.


Bulut bilişimin yaygınlaşmasıyla kendi hafızanıza internet sayesinde her yerden ulaşmak mümkün hale geldi. Google da uygulamalarında bulut bilişim hizmetini kullanıcılara sunuyor.

Kullanıcıların bulut bilişim üzerinden işlem yaparken şifrelerini çaldırma olasılığı, buluta kaydedilen tüm bilgilerin el değiştirmesi endişesine yol açıyordu. Google bu sorun için alışık olduğumuz bir çözümü hayata geçirdi.

Öncelikle kullanıcılar onay uygulamasını telefonuna indiriyor. İnternet üzerinde şifresini girerek Google uygulamalarında hesabını açmak isteyen kullanıcılarıikinci bir adım karşılıyor. Bu adımda telefona bir onay numarası geliyor ve o numara ile hesaba giriş yapılabiliyor.

Yeni uygulama ile kullanıcı şifresi çalınmış bile olsa hesaba girilemiyor. Çünkü artık hem şifreye hem de telefona gerek duyuluyor.

Sistem şu anda Blackberry ve Android telefonlarda çalışıyor. Yakın zamanda iPhone için de uygulama geliştirileceği bildirildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun