Donanim 01 TEMMUZ 2010 / 10:11

Google sosyal ağ girişimlerine hız verecek

Söylentilere göre saman altından kendi sosyal paylaşım sitesini kuruyor.

Söylentilere göre saman altından kendi sosyal paylaşım sitesini kuruyor.


Sosyal ağlar, üzerine çokça yazı yazılabilecek bir konu. Ancak bu sefer bizi ilgilendiren kısmı sağladığı avantajlar ve getirileri. Bu tür sitelerin sahipleri genç yaşta zengin oldular dersek abartmış olmayız. Microsoft, Apple gibi devlerin yıllarını harcayarak inşa ettiği "teknolojik para basma şirketleri", Facebook, Myspace gibi sitelerce birkaç yılda benzer düzeye geldi. Google da her yöne yaptığı atılımlarını şimdi de sosyal siteler için yapmaya hazırlanıyor.

Söylentilere göre Google'ın yeni planı Facebook benzeri bir sosyal paylaşım sitesi açmak. Yurtdışındaki teknoloji sitelerinde dillendirilmeye başlanan bu söylenti hızla yayılıyor. Google daha önce de Twitter benzeri bir site olan "Google Buzz"u kullanıma sunmuştu. Uygulama, Gmail üzerinden kullanıcıların bağlantılarını, fotoğraflarını, videolarını ve kısa mesajlarını paylaşmasına imkân veriyor.

Ayrıca daha önce de Google Facebook benzeri bir site açmıştı. 2004 yılında "Orkut" ismiyle kurulan site sadece Hindistan ve Brezilya'da popüler olabilmişti.

Bunların yanında Google'ın yer bildirimli paylaşım sitesi Latitude hizmeti de bulunuyor. Bu sitenin de yakın zamanda Turkcell'in duyurduğu Gezenzi'yle benzerliği dikkat çekiyor. Büyük ihtimalle de Gezenzi'nin ilham kaynaklarından biri.