Donanim 03 KASIM 2010 / 11:43

Google servislerinde açık bulanı ödüllendirecek

Arama devi, Google uygulamaları üzerinde güvenlik açığı bulan kullanıcılarını paraya boğacak.

Arama devi, Google uygulamaları üzerinde güvenlik açığı bulan kullanıcılarını paraya boğacak.


Google, servislerinde güvenlik açığı bulan kullanıcıları parayla ödüllendireceği yeni bir program başlatıyor.

Aslında bu program şirket için pek de yeni sayılmaz. Geçtiğimiz Ocak ayında başlatılan “Google açık kaynak kodlu Chromium güvenlik açığı ödül programı”nın başarılı olmasından sonra şirket, açık arama işini tüm uygulamalarına yaymaya karar verdi. Google güvenlik ekibinin duyurduğu genişletilmiş bu yeni uygulamayla şirket, Google üzerinde kullanıcıların verilerini tehlikeye sokacak güvenlik açıkları bulan kullanıcılarını ödüllendirecek.

Google açıklarını yakalamak isteyen kullanıcılar Google, YouTube, Blogger ve Google sosyal ağını inceleyebilecek. Program Android, Picasa ve Sketchup uygulamalarını kapsamıyor.

Kullanıcılar, bulunan güvenlik açığının tehlikesine göre, 500 dolardan başlayan 3 bin 200 dolara varan para ödülleri kazanabilecek. Google, ödüllendireceği “güvenlik açığı”nı “doğrudan kullanıcı verilerinin bütünlüğünü ve gizliliğini etkileyecek ciddi hatalar” olarak tanımlıyor.

Yetkililer, ödüllü programla birlikte güvenlik açıkları konusunda yeni araştırmalar ve yeni tür raporlar elde edileceğini düşünürken, bu yolla Google kullanıcılarının daha güvenli olmasına yardımcı olacaklarını ifade ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun