Donanim 29 TEMMUZ 2010 / 12:01

Google Japonya'da Yahoo'yu ele geçirdi

Yahoo Japonya, Google'ın arama ve reklam altyapısını kullanmaya başlayacağını açıkladı.

Yahoo Japonya, Google'ın arama ve reklam altyapısını kullanmaya başlayacağını açıkladı.


Bir zamanların popüler arama motoru, şimdilerin popüler internet servisleri ve bilgilendirme portalı Yahoo'nun Japonya ayağı, arama ve reklam gösterimi konusundaki altyapı desteğini Microsoft yerine Google'dan almaya karar verdiğini açıkladı. Yahoo Japonya'nın, şu an için ülkenin en çok ziyaret edilen web portalı olduğu ifade ediliyor. İki yıl süreyle geçerli olacak kontratın imzalanmasıyla Japonya'daki arama pazarının yüzde 80'i Google'ın eline geçecek.

Bu anlaşmayla Yahoo Japonya'nın kendi arama motorunu geliştirme zahmetinden kurtulmanın yanında, popülaritesi giderek artan Android telefonların aramalarından da daha fazla pay alması bekleniyor. Microsoft ise konuya tepkili ve ilgili anlaşmanın Japonya'da, Amerika ve Kanada'da daha önce gerçekleştirilen ve mahkemenin iptal ettiği Yahoo anlaşmasından bile daha büyük bir tekel oluşturacağını savunuyor.

Haberin ardından Yahoo Japonya'nın hisseleri yüzde 1,2 daha değerlenerek toplam artış yılbaşından itibaren yüzde 26'ya ulaştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun