Donanim 22 NİSAN 2010 / 11:34

Google eteğindeki taşları döktü

Google, ilk defa, ülkelerin hangi sıklıkta kendilerinden bilgi ya da sansür uygulanması istediğini açıkladı.

Google, ilk defa, ülkelerin hangi sıklıkta kendilerinden bilgi ya da sansür uygulanması istediğini açıkladı.


Dünya çapında hizmet veren arama motoru devi Google, kendilerine yapılan istekleri kamuoyuyla paylaştı. Listenin ilk sırasında 3 bin 663 istekle Brezilya bulunuyor, Amerika Birleşik Devletleri 3 bin 580 istekle ikinci, İngiltere de bin 166 istekle üçüncü sırada yer alıyor.

Brezilya aynı zamanda Google'dan en fazla içerik kaldırmasını isteyen ülke durumunda. 291 istekle ilk sırada gelen Latin Amerika'yı  188 içerik kaldırılmasını isteyen Almanya izledi. Hindistan 142, Amerika Birleşik Devletleri de 123 istekle listede kendine yer buldu.

Google'ın resmi işlerinden sorumlu yöneticisi David Drummond, isteklerin büyük çoğunluğunun "Suçluların araştırılması ya da kaldırılan çocuk pornosu içeriği" için olduğunu aktardı. Bu tür bilgilerin paylaşılmasının sansür uygulamalarını azaltmasını umduklarını bildiren Drummond, bilgiye gidiş yolunun şirketler, ülkeler ya da bireysel olarak engellenmemesi gerektiğini ifade etti.

Henüz geçtiğimiz ay Google, Çin'deki yayınını durdurmak zorunda kalmıştı. Şu anda Çin'in karşısında duran en büyük şirket olan Google, Çin'in gizlilik politikaları nedeniyle isteklerinin istatistiksel olarak görüntülenemediğini açıkladı. Böylece Google, ilk defa ülkelerin sansür isteklerini açıklamış oldu.

Uygulamayı sürekli hale getirmek isteyen Google, yeni açıklamayı 6 ay sonra yapacağını bildirdi.