Donanim 12 MAYIS 2011 / 00:23

Google’ın kiralık bilgisayarı Chromebook 15 Haziran’da piyasada

Google bu kez de 20 dolara bilgisayar kiralıyor

Google’ın bulut bilişim tabanlı bilgisayarlarında işletim sistemi yerine bir tarayıcı ve bulut üzerinden çalışan uygulamalar bulunuyor. Chromebook 349 dolardan satılırken 20 dolardan kiralanabilecek. Peki, bu bilgisayar dizüstü bilgisayarların yerini tutar mı?Google I/O geliştiriciler konferansında Chrome tabanlı dizüstü bilgisayarların piyasaya 15 Haziran’da sunulacağı bilgisi verildi. Chromebook ismi verilen ve daha çok bulut üzerinde çalışması beklenen Samsung ile Acer’ın ürettiği bilgisayarlar 349 ile 499 dolar fiyat aralığında satılacak.

Sadece WiFi bulunan 12,1 inç ekrana sahip Samsung Chromebook 429 dolara satılırken 3G’si bulunan aynı model 499 dolardan alıcı bulacak. Acer’ın ürettiği 11,6 inç ekranlı bilgisayar 349 dolardan fiyatlandırıldı. Bilgisayarlar ilk aşamada Amerika Birleşik Devletleri, Britanya, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Hollanda’daki kullanıcılarla Amazon ve Best Buy üzerinden buluşacak.

Google bu yeni bilgisayarları için kiralama modelini de devreye alıyor. Bulut tabanlı bilgisayarların iş dünyası, okullar ve kamu kurumlarında kullanılması için aylık ödemelerle kiralanacak. Şirketler için kullanıcı başına ayda 28 dolar, okullardaki kullanıcılar için de ayda 20 dolar alınacak. Bu bedellerin içinde donanım ve bulut üzerinden hizmet veren Google servislerine erişim dahil olacak.

Bilgisayarların özellikle kolay kullanım için tasarlandığı açıklanırken, cihazda gerçek anlamda bir işletim sistemi bulunmadığını hatırlatalım. Bilgisayar sadece bir tarayıcı ve bulut üzerinden çalışan uygulamalardan oluşuyor.

Tabletlerin hızla yayıldığı günlerde Google’ın netbook girişiminin çok cesur olduğunu söylemeliyiz. Zira sadece internet özelliği bulunan bu bilgisayarlar aslında işletim sistemi yükünden arındırılmış netbook’larla klavye bağlanmış tabletlerin karışımını temsil ediyor. Google bu yeni modeliyle tabletlerin yanında işletim sistemlerinin tekeli durumunda bulunan Microsoft’u da karşısına alıyor.

Chromebook dizüstü bilgisayarın yerini alabilir mi?

Web tabanlı bilgisayarın donanım açısında oldukça düşük. Atom işlemcili bilgisayarla web'de gezinmenin dışında bir şey yapmak mümkün değil. Bu sebeple kısa vadede bilgisayarların dizüstüleri ya da tabletleri zorlayabilecek gibi görünmüyor.

Ancak web üzerinden çalışmanın faydaları da karşımıza çıkacak. Bir masaüstü ya da içine yüklenmiş uygulamaları bulunmayan bilgisayarda dosyaları "kaydetmedim" derdi olmayacak. Dosyalara internete bağlanabilen bir cihazla istenen her yerden ulaşılabilecek. Google yeni bilgisayarları ve işletim sistemiyle bulut üzerindeki uygulamalarının yaygınlaşmasını hedefliyor.

Tüm bunların yanında sistemler bulut bilişim üzerinden yürümeye doğru hızla ilerliyor. Yani Google'ın web tabanlı bilgisayarı sadece internet hızına bağlı kalarak bulut üzerindeki işlemci gücü ve depolama alanıyla çalışacak. Bu paralelde internet hızlarının yeterli düzeye gelmesi ve bulut servislerinin bilgisayara yüklenen programları geride bırakması durumunda bu bilgisayarlar kullanıcıların favorisi haline gelecektir. Gelişime bakılırsa çok uzaklara gitmemize gerek olmayacak.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TVqe8ieqz10[/youtube]
YORUMLAR
nihan 12 MAYIS 2011 / 10:13 0 0
Çok cazip görünüyor. Peki Türkiye'de ne zaman piyasaya sunulacak?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun