Donanim 19 EYLÜL 2008 / 06:30

Gölge etmeyin!

Dijital çağın girişimcileri gençler değil kesinlikle çocuklar olacak.

Dijital çağın girişimcileri gençler değil kesinlikle çocuklar olacak.

Bir önceki yazımda yeni eğitim dönemine başlayan bir ebeveyn olarak duygu ve düşüncelerimi dile getirmiştim. Bu yazıda da dijital çağın çocuklarını ve eğitim sistemini sorgulamaya devam ediyorum.


 


Her türlü olumsuzluğa rağmen bugünün çocuklarını tutabilmek olanaksız. Kıvrak zekaları, yorum yetenekleri, mizah anlayışları, doğruları dosdoğru söylemeleri, gelen her bilgiye her iletişime açık olmaları, kendine güvenmeleri, eleştirmekten kaçınmamaları, öğrenmeye olduğu kadar keyifli yaşamaya da ilgi duymaları, ama ille de teknolojiyle ‘kanka’ olmaları. Bu sanırım dijital çağın çocuklarının özellikleri.


 


Aziz Nesin ‘Şimdiki çocuklar harika’ kitabını boşuna yazmamış. Aziz Nesin’in 1967 yılında yazdığı kitapta eleştirdiği her şey bugün de geçerli. Türkiye'nin sorunlarını eleştirmek için yazdığı kitapta aynı zamanda eğitim sistemi, ezbercilik, okulların sorunları, aile ilişkileri vb. pek çok konuya değiniyor.


 


13 yaşındaki oğlum geçen gün beni yine şaşırttı. Yolda araba ile seyir halindeyken ve sakince etrafını seyrederken birden heyecanla doğruldu. Bir büfenin tabelası dikkatini çekti. Tabelada büfenin adı ve altında da açıklaması yazılıydı. Açıklamada şunlar yazıyordu: Faas Foot&Kafe.


 


Aceleyle cebindeki cep telefonunu çıkardı ve tabelanın fotoğrafını çekti. ‘Neden çektin’ diye sordum. Ben ‘arkadaşlarıma göstereceğim, eğleneceğiz’ gibi bir yanıt beklerken şöyle dedi: ‘Anne Internet’te böyle komik fotoğrafların toplandığı siteler var. İyi olan fotoğraflara iyi para veriyorlarmış. Ben de göndereceğim’ dedi. Bu olaydan önce de birkaç fikri olmuş ve nasıl gerçekleştirebileceğine ilişkin kafa patlatmıştı. Görsel ve çoklu ortam özellikli ürettiği bütün ödevlerini barındırabileceği bir proje sitesi yapmak ya da 3 boyutlu, sanal bir fen ve teknoloji laboratuvarı kurmak gibi.


 


İnanın, bu düşünceler bugün sadece birkaç çocukta değil pek çoğunda yeşeriyor. Biz ise bu parlak beyinleri kısıtlamak, hapsetmek, kalıplara sokmak için uğraşıyoruz. Teknoloji eğitimin emrinde. Çocuklar sabahın köründe okula gitmek için kalkmak yerine uzaktan erişim ve eğitim sistemleriyle desteklenmiş eğitim sistemlerine kavuşsa; ülkedeki her öğrenci ürettiği bilgi, proje ve ödevleri ortak olarak paylaşabileceği içerik merkezleri üretmeye teşvik edilse fena mı olur?


 


Sözüm, eğitim kurumları yöneticilerine, eğitmenlere, ebeveynlere. Çocuklarımıza gölge etmeyelim, onlar başka ihsan istemiyorlar. Artık onlar bize değil, biz onlara uyacağız. Biz onların dünyasına girmeye, anlamaya çalışacağız. Karşılarında değil yanlarında olduğumuzu göstereceğiz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun