Donanim 07 ARALIK 2010 / 09:33

Gingerbread'li Nexus S piyasaya çıktı

Google'ın Samsung'a ürettirdiği telefon gerçekten etkileyici görünüyor.

Google'ın Samsung'a ürettirdiği telefon gerçekten etkileyici görünüyor.


Geride bırakmaya hazırlandığımız yıla akıllı telefonlar damgasını vurdu. Ancak bu damganın etkileri önümüzdeki yıl daha da fazla görülecek. Şu anda satılan 4 telefondan biri akıllı telefonken, önümüzdeki yıl her 2 telefondan biri akıllı olacak. Bu öngörüler piyasada artacak rekabeti gözler önüne seriyor.

Bu rekabette de geride kalmak istemeyen Google, Samsung'un zaten var olduğu seride kendine özel bir telefon yarattı. Google tarafından Samsung'a ürettirilip piyasaya sürülen Nexus S'u yakından tanıyalım.

Yeni akıllı telefonun arkasında 5 megapiksel, 720p video kaydı yapabilen kamera bulunuyor. Ön tarafta da görüntülü konuşma için VGA lens yer alıyor. WVGA Super AMOLED ekran, 16 gigabayt dahili depolama ve telefonu bir kredi kartı ya da anahtar olarak kullanmaya yarayan Near Field Communications (Yakın Alan İletişimi) desteği bulunuyor. Tüm bu özellikler 1GHz Hummingbird işlemci altında çalışıyor.

Nexus S'in 4 inçlik, 800'e 480 çözünürlüklü ekranında iPhone 4'teki gibi "Retina display" bulunmuyor. Google, ekrandaki sisteme Contour display adını vermiş. Bu isim ekranın insan yüzüne göre tasarlanmasından geliyor. İlginç bir tasarım olduğu kesin.

Android 2.3 Gingerbread sonunda göründü

Belki de bunca donanımdan daha da önemlisi uzun süredir beklenen Gingerbread işletim sistemi oldu. İşletim sistemi için beklentiler oldukça fazla. Peki beklentiler bu telefonda karşılandı mı?

Yeni işletim sisteminin getirdiği hızın yanında tek dokunuşla kelimenin seçilerek kopyalanıp yapıştırılmasına imkân tanınması, yeni uygulama yöneticisiyle uygulamaların ne kadar enerji ve hafıza kullandığının görülebilmesi, yeniden tasarlanan ekran üzerindeki klavyenin daha hızlı, etkin kullanımı ve kullanıcı arayüzleri arasındaki geçişlerin hızla ve basitçe gerçekleştirmesi bekleniyordu.

Beklentiler de boşa çıkmadığı belirtiliyor. Bunun yanında telefonun pil ömrünün oldukça artırıldığı belirtiliyor. Nexus S gerçek bir iPhone 4 rakibi olacak gibi görünüyor. Telefonun yurtdışı satış fiyatının kontratsız 529 dolar, iki yıl kontratlı 199 dolar olacağı açıklandı. Nexus S'in ne zaman Türkiye'ye geleceği bilinmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun