Donanim 17 MART 2010 / 13:11

General Mobile DST 500’ü tanıttı

General Mobile, Türkiye’de ürettiği DST 500’ün tanıtım toplantısını Ankara’da gerçekleştirdi.

General Mobile, Türkiye’de ürettiği DST 500’ün tanıtım toplantısını Ankara’da gerçekleştirdi.


General Mobile, Türkiye’de ürettiği DST 500 cep telefonunun tanıtımını Ankara’da gerçekleştirdi. Tanıtım toplantısına katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “65 milyon cep telefonumuz var. Demek ki her yıl 40 milyon cep telefonu değişecek. 40’ta birini bile alsan pay olarak yüzde 2,5 yapar. O bile bir yıllık üretim kapasitesini dolduruyor. 72 milyon millet 1 milyon yerli üretime gereken desteği vermeyecek mi? Tabi ki verecek” şeklinde konuştu.

"Türkiye’de katma değer üretilmesine katkıda bulunanların gönüllü pazarlamacısıyım" diyen Yıldırım, 1994 yılından beri 135 milyon cep telefonu ithal edildiğini ve bunun 27-28 milyar dolarlık bir pazar oluşturduğunu ifade etti. Yerli üretimin istihdam ve döviz kazancı sağladığını ifade eden Yıldırım, “Eğer bir ülke kendi malına kendi ürününe sahip çıkmazsa başkalarının sahip çıkmasını bekleyemeyiz. Önce kendimiz sahip çıkmalıyız. İthal cep telefonuna da karşı değilim” dedi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de konuşmasında Türkiye’nin yılda 15-16 milyon cep telefonu ithal ettiğini ve bunun yüzde 20’sinin Türkiye’de üretilmesi halinde her yıl 500 milyon doların Türkiye’de kalacağını kaydetti.

General Mobile Distribitörü Gençcell’in Yönetim Kurulu Başkanı Necati Genç, 20 milyon dolar yatırımla kurulan üretim tesisinde yüzde 25 olan yerli katkı payının 2010 yılı sonunda yüzde 50’ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Genç, üretilen cep telefonlarının başta Sırbistan ve Hırvatistan olmak üzere Avrupa, Rusya, Ortadoğu, Güney Afrika ve Türkiye’nin komşu ülkelerine ihraç edileceğini aktardı. Anel CEO’su Suat Baysan, fabrikada 145 kişi olmak üzere toplamda bin kişiye istihdam yaratıldığının belirtti ve ÖTV sıkıntısının aşılması halinde yıllık 1 milyon adet olan üretim kapasitesinin daha da artacağını sözlerine ekledi.