Donanim 01 EYLÜL 2009 / 08:14

Genel müdürünü arayan şirket…

Sektörümüzü yakından takip edenler bilir, çokuluslu şirketlerin birçoğu genel müdürleri olmadan yoluna devam ediyor.

Sektörümüzü yakından takip edenler bilir, çokuluslu şirketlerin birçoğu genel müdürleri olmadan yoluna devam ediyor.

Son olarak Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan'ın ABD Microsoft'a transferiyle şirkette ilgili pozisyon boşaldı. Bunun gibi örnekleri artırmak mümkün. Örneğin Cisco eski genel müdürü Erkan Akdemir'in Avea genel müdürü olmasıyla Cisco'da da genel müdür koltuğu boşaldı. Bunun gibi Dell, yıllardır Türkiye genel müdürü olmadan faaliyetlerini yürütüyor.

Tüm bunlardan aklımıza takılan soru şu: Acaba çokuluslu şirketler, krizi fırsat bilerek Türkiye organizasyonunu genel müdürsüz yürütme hevesi içindeler mi?

Sorunun yanıtı aslında bizde değil. Microsoft, yılbaşına kadar bu pozisyonun doldurulacağını resmi olmasa da açıkladı. Ya diğerleri? Onların da kendince bir eylem planları var elbette. Ancak bu plana aklımızın erebilmesi için onlar gibi düşünebilmemiz lazım ki bu da şimdilik pek mümkün görünmüyor.

Genel müdürsüz şirketlerin yanında bir de EMC ve CA gibi Türkiye genel müdürleri aracılığıyla bölgeyi yöneten şirketler var. Her iki konu için örnekleri artırmak mümkün ama insanın her halükarda "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" diyesi geliyor. Siz ne dersiniz?

İyi haftalar...

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun