Donanim 17 EKİM 2008 / 06:54

Gençlerden hayat dersleri

Belki de ilk kez üniversite gençliği, onlara ders veren öğretim görevlileri yani akademisyenlerle ve iş dünyası profesyonelleri ile aynı masalarda bir araya gelip gelecek için kafa patlattı.

Belki de ilk kez üniversite gençliği, onlara ders veren öğretim görevlileri yani akademisyenlerle ve iş dünyası profesyonelleri ile aynı masalarda bir araya gelip gelecek için kafa patlattı.

Üniversite-sanayi işbirliğinin yetersizliğinden yakınıldığı, öğrencilerin öğretmenlerle, öğretmenlerin öğrencilerle anlaşmakta zorluk çektiği göz önüne alındığında tarafların ortak çalışmalara imza atmaları neredeyse imkansız geliyor insana.


 


Ancak Bilişim Zirvesi’nin son günü yapılan Genç Zirve etkinliği, tüm bu yanlış anlaşılmaları yıktı geçti. İş dünyası, akademisyenler ve öğrenicilerden oluşan 80 kişilik bir grup, geleceğin 10 iş alanında bilişim ışığında neler olacağı, olması gerektiğini ortaya koydu. 3 saatlik dolu dolu bir çalışmanın sonunda basbayağı içi dolu bir rapor çıktı ortaya.


 


M-Gen Gelecek Planlama Merkezi ve Türkiye Bilişim Vakfı işbirliğiyle ve Dale Carnegie Türkiye desteğiyle yapılan Genç Zirve’de fiziksel yaşam alanları-binalar-şehircilikten sağlığa, eğitimden iletişim-haberleşmeye, beslenmeden ulaşıma kadar 10 iş alanı bir atölye çalışması olarak ele alındı.


 


Genç Zirve’de atölye çalışmalarıyla hedeflenen; Türk gençliğinin, - iş dünyası ve akademisyenlerin de katılımıyla- bilişim teknolojileri ışığında geleceğin iş ve yaşam alanlarını tasarlamalarını sağlamak; böylece yeni fikirlerle geleceği şekillendirmek ve bu gelecekte de kendi geleceklerini keşfetmelerini sağlamaktı.


 


Her bir masaya, ‘Beş yıl sonrasında, çalıştığınız atölye konusuna yönelik olarak o alanda bilişim teknolojileri ne gibi dramatik değişiklikler yaratacak? Bu alanda başarılı olmak ve rekabet avantajı yakalayabilmek için olmazsa olmaz en az üç yeni fikir ne olmalıdır?’ şeklinde net bir çıkış noktası verilerek somut fikirler üretmeleri istendi.


 


Aslına bakarsanız gençler hepimize burada çok önemli bir hayat dersi verdi. ‘Fikrin yaşı yoktur’ sözünü haklı çıkarırcasına çok parlak önerilere imza attılar. Önerilerin hemen hiçbiri, ‘kısa yoldan köşeyi dönecek cin fikirler’ üretme peşinde değildi.


 


Aksine eğitimin yaygınlaştırılması, toplumun bilinçlenmesine yönelik ve toplum yararına kullanılacak ‘ders alınacak’ fikirler ürettiler. Kuşkusuz bunda akademi ve iş dünyasının da gençleri yönlendirme noktasında kritik önemi vardı.


 


Genç Zirve Atölye Sonuçları’nı incelemek için BTnet.com.tr'de buraya tıklayabilirsiniz.


 


Kişisel seçimlerimi soracak olursanız ticari olarak beğendiğim fikir şuydu: Her elektrik direğine bir data kablosu bağlanması. Toplum yararına üretilen en beğendiğim fikir ise sağlık konulu masada üretilen; Disiplinler Arası Mükemmeliyet Merkezleri (Ar-Ge) Kurulması ve Bilim Adamlarının Referansının Alınması fikri oldu. Siz hangisini beğendiniz?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun