Donanim 25 ARALIK 2009 / 13:40

Gençler internet güvenliğini aşmaya pek meraklı

Güvenlik ihlalleri daha çok proxy yazılım ve servislerinin kullanılmasıyla gerçekleşiyor.

Güvenlik ihlalleri daha çok proxy yazılım ve servislerinin kullanılmasıyla gerçekleşiyor.


İngiltere'de yapılan bir araştırma, proxy kullanımlarının son zamanlarda hızla arttığını gösterdi. Pek çok genç okullarındaki internet güvenlik sistemini aşmak için proxy sunucusu kullanıyor. Ücretsiz servisler yasaklı internet sitelerine, çevrim içi oyunlara ve sosyal ağlara hemen erişim sağlıyor. Güvenlik uzmanları bu yolla öğrencilerin kendilerini siber suç riskine soktuğunu dile getiriyor.

Araştırmanın işaret ettiğine göre İngiltere'deki gençler için internetin gizli kanallarını kurcalamak bir yaşam biçimi haline gelmiş durumda. Okul çalışanları, öğrencilerin ‘eğitim dışı' internet sitelerine erişimini durdurmak için her geçen gün yazılımlarını yenilemek zorunda kalıyor.

Bu konuda öğrencilerden gelen yorumlar ise şöyle: "Kullandığınız Proxy sunucusu engellenirse, hazırda mutlaka bir tane daha vardır ve herkes en azından diğerlerinin de paylaşabileceği dört sunucuya sahiptir".

Güvenlik uzmanları, gençleri zararlı içerikten korumak için daha geniş bir koruma yaklaşımının benimsenmesi gerektiğini ve bu konuda teknik çözümlere ihtiyaç duyulduğunu dile getiriyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun