Donanim 28 MAYIS 2010 / 09:07

Genç Türk dahileri, ABD'den ödülle döndü

Türkiye'nin genç bilim insanları, 61. Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'ndan gururla geldi.

Türkiye'nin genç bilim insanları, 61. Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'ndan gururla geldi.


Türkiye'nin genç bilim insanları, 9-14 Mayıs 2010 tarihleri arasında ABD'nin California eyaletinde San Jose kentinde düzenlenen geleneksel Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'ndan (ISEF) bu yıl dört farklı ödülle döndü. Bu yıl 61.si düzenlenen ISEF'te 59 ülkeden katılan yaklaşık bin 600 öğrenciyle karşı mücadele eden gençlerimizin 7 projesinden 3'ü Türkiye'ye ödül getirdi.

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda derece alarak yarışmaya katılan Ankara Fen Lisesi öğrencisi 18 yaşındaki Bilge Zeren Aksu, "Oksijen Plazmasının Biyolojik Sistemler Üzerindeki Etkileri" başlıklı projesi ile ISEF'te Mühendislik kategorisi Bio-mühendislik alt kategorisinde Plazma Bilimi Koalisyonu (CPS) ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından iki ayrı birincilik ödülüne layık görüldü. Projesi kapsamında günümüzde uygulanan tedavilerin aksine cilt kanserini sağlıklı hücrelere zarar vermeden daha hızlı yok eden bir plazma bulan Aksu, bu başarısıyla maddi ödülün yanı sıra tüm masrafları CERN tarafından karşılanmak üzere CERN'e bir geziye hak kazandı.

INEPO tarafından seçilerek ISEF'e giden 15 yaşındaki İzmir Özel Fatih Fen Lisesi öğrencisi İdil Özdamar, "Yeni Nesil Güneş Pilleri için Üç Bölümden Oluşan Yarıiletken Nanokristallerin Sentezi" adlı projesiyle mühendislik kategorisi termodinamik ve güneş enerjisi alt kategorisinde üçüncülük elde etti. Özdamar, güneş pillerinde kullanılacak en uygun materyalin CuInSe2 olduğunu belirledi, bu maddenin yeni nesil güneş pillerinde umut vaat ettiğini kanıtladı.

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması'nda derece alarak Türkiye'yi ISEF'te temsil eden 17 yaşındaki Ankara Fen Lisesi öğrencisi Bayram Safa Çiçek de "Barisentrik Koordinatlar ve Uygulamaları" başlıklı projesi ile yarışmadaki en önemli ödüllerden birini kazandı. Çiçek, Matematik kategorisi geometri alt kategorisinde Büyük Ödül dördüncülüğüne layık görüldü.

Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı 2010 ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.intel.com/pressroom/kits/events/isef2010 adresinden ulaşabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun