Donanim 28 ARALIK 2009 / 07:26

Genç fütüristler

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Fütüristler Derneği'nin gençleri ile bir beyin fırtınası toplantısı yaptık.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye Fütüristler Derneği'nin gençleri ile bir beyin fırtınası toplantısı yaptık.

Beyin fırtınası gerçekten çok renkli geçti. Toplantıya başlarken temel olarak önümüzdeki yirmi yılda bizi ne gibi teknolojilerin beklediğini konuşmak yönündeydi eğilim. Gerçekten de genç fütürist dostlarımız birbirinden ilginç ve yaratıcı yakın gelecek fikirlerini, düşüncelerine hiçbir ket vurmadan birbirleri ile paylaştılar.

Ancak bir başlık hepsinin bir adım önüne geçti denebilir: Robotlar!

Özellikle günlük yaşamın içerisinde kullanılmaya başlanacak olan ve endüstride daha ziyade ‘ev robotu' olarak tanımlanan robot tipinin yakın bir gelecekte hayatımıza gireceğine dair kimsenin şüphesi yok. Ev robotu deyince, evimizde bizimle yaşayan, ortalığı toplayan, yemek yapan, çocuk bakan yani günlük işlerimizde bize yardımcı olacak olan robotlardan bahsediyoruz.

Tabii bu tip robotlar konu olunca hemen yapay zeka da bir gündem maddesi olarak karşımıza çıktı. Asimov'un üç maddelik robot yasasından semantik algılamaya sahip ve hatta ‘duygulu' robotların ne zaman geleceğine dair birçok konuyu konuştuk.

Hemen robotların sunacağı avantajlar ve oluşturabileceği tehditler de masaya yatırıldı, doğal olarak. Birçok bilim-kurgu teoriden metafizik kurguya kadar (iyi insanlar cennete, kötüler cehenneme, robotlar nereye, nereye de giderler?) farklı senaryo ele alındı.

Sonuçta ortak çıktının önümüzdeki 20 yıl içinde robotların gündelik hayatın içerisine girmeye başlayacağı olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu tip bir robotu hemen evine almak konusunda hızlı davranmaya niyeti olan ben ve benim gibi düşünenler azınlıkta kaldık.

Demek ki robotlar gelecek ama kabulleri biraz zaman alacak... Her devrimsel yenilik gibi...

Hem Türkiye Fütüristler Derneği'ne, hem de genç fütürist dostlarıma beni de bu beyin fırtınasının bir parçası yaptıkları için çok teşekkür ederim...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun