Donanim 17 ARALIK 2010 / 13:15

Geleceği anlatan kitap İstanbul’da tanıtıldı

“Future Agenda: 2020 Yılında Dünya” adlı kitabın dünya lansmanı Türkiye'de yapıldı.

“Future Agenda: 2020 Yılında Dünya” adlı kitabın dünya lansmanı Türkiye'de yapıldı.


Dünyada yaşanan bir dizi soru ve bunların nasıl cevaplanacağına dair küçük bir fikirle başlayan Future Agenda projesi ilk meyvesini “Future Agenda: 2020 Yılında Dünya” kitabıyla verdi. Deneysel bir çaba olarak başlayan proje yüz elliden fazla ülkeden katılan birçok aydının fikirleriyle somutlaştı ve bu fikirler “Future Agenda: 2020 Yılında Dünya” kitabında toplandı.

Yüzlerce öngörünün ve konunun uzmanı olan kişilerin verdiği kesin bilgilerin buluştuğu kitabın dünya lansmanı İstanbul’da Santral İstanbul Enerji Müzesi’nde gerçekleşti. 2020 yılında dünyanın durumuna ışık tutan bu öngörüler kitapta 16 ana başlık altında toplandı.

İş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Future Agenda Koordinatörü Dr. Tim Jones, Vodafone desteğiyle ortaya çıkan projeye dair şunları söyledi: “Hepimizi ilgilendiren sorunlara dair dünya çapında uzmanların sunduğu öngörüleri inovasyon fırsatları yaratacak şekilde bir araya getirdik. Bu önemli programı İstanbul’da duyurduk çünkü Avrupa ile Asya’nın kucaklaştığı bir ülke olarak Türkiye yeni fırsatların değerlendirilmesi anlamında mükemmel bir yer” dedi.

Toplantıya katılan Vodafone Group İcra Kurulu Üyesi Matthew Kirk ise Vodafone Group’un bu girişime verdiği öneme değinerek: “İletişimin, giderek artan bir biçimde toplumun gelecekte karşılaşacağı sorunları çözmek adına çok önemli bir görev üstleneceğine inanıyoruz. Bu imkanları en iyi şekilde değerlendirmek için hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Future Agenda’nın ortaya koyduğu görüşlerden de yararlanarak Vodafone Türkiye’nin önümüzdeki on yılı kapsayacak sürdürülebilir çözümler üreteceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

2020 yılında dünyada ne gibi değişimlerin yaşanacağını ortaya koyan kitapta yer alan kesin bilgilerden bazıları şöyle:

- 2020 yılına kadar dünyanın nüfusu 750 milyon kişi daha artmış olacak ve dünya nüfusunun yüzde 75’i şehirlerde yaşıyacak. Dengesiz nüfus artışı olanca hızıyla devam edecek.

- 2020 yılına kadar yıllık karbon emisyonu 5000 milyon ton artış gösterecek.

- Çin ve Hindistan gibi kimi ülkelerin büyümesi hızla devam ederken, enerji tüketim oranları da bu oranda artacak.

Öngörülerden bazıları ise şöyle;

- Bilginin kendisindense geldiği kaynak daha önemli hale gelecek.

- Sanal bağlantılar giderek yaygınlaştığı için gerçek bağlantılar daha önem kazanacak. Bir şeyin parçası olabilmek ve bir anı başkalarıyla paylaşabilmek fırsatı giderek daha önemli hale gelecek.

- Toplumun gittikçe parçalanması dolayısıyla insanlar kim olduğunu bulmak için Tanrı’ya dönmeye başlayacak.

- 2020 yılına kadar satılan tüm otomobillerin yaklaşık üçte biri elektrikli olacak ve elektrikli otomobil kullanımı büyük ölçüde artmaya devam edecek.

- Akıllı otoyollar arabaların bir sorunu önceden algılayabilecek ve böylece trafik kazalarının azaldığı, yakıt verimliliğinin iyileştirildiği bir dünya gelecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun