Donanım 25 OCAK 2016 / 17:24

GDDR5X teknolojisi yolda

Ekran kartlarında kullanılan GDDR5 bellekler sonunda yenileniyor.

Ekran kartı piyasası bir süredir durgun geçiyor olsa da şu sıralar yaşanan Full HD'den 1440p'ye geçiş sebebiyle tekrardan canlanacak gibi görünüyor. Ekran kartları üreticileri, bu sene çıkaracağı modellerde ciddi bir sıçrama yaparak 28 nanometre üretim teknolojisinden 14 - 16 nanometre teknolojisine geçecekler. Yani bu yıl çıkacak kartları beklemekte fayda var.

Ekran kartlarında bir süredir kullanılan GDDR5 RAM'ler de çok yüksek hızda çalışıyor olsalar da söz konusu ortam "ekran kartı" olunca her daim daha fazlasına ihtiyaç duyuluyor. JEDEC isimli yarı iletken organizasyonu, GDDR5X RAM'ler için çalışamalarını bitirerek teknik dökümasyonunu hazırladı. Bu RAM'ler yeni nesil ekran kartlarında kullanılacak.

Günümüz GDDR5 RAM'leri 7 ila 8 Gbps hızında çalışabiliyorlar. GDDR5X'ler ise 10 Gbps'den başlayarak önümüzdeki yıllarda 16 Gbps'ye ulaşacaklar. Basit bir şekilde, ekran kartları için büyük önem taşıyan RAM'lerde performansın iki katına çıkacağını söyleyebilriiz.

Diğer taraftan HBM2 bellek çipleri de performans konusunda ciddi avantajlar sağlıyor. 2016 yılı ekran kartlarının çok ciddi sıçrama yapacağı bir yıl olacak gibi görünüyor. Bu sıçramanın gerçekleşmesi güzel. Zira artık Full HD çözünülürlük döneminin sonuna geldik.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun