Donanim 03 OCAK 2011 / 12:12

FriendFeed Türkiye sayesinde coştu

FriendFeed'in trafiği Facebook bünyesine katılmasıyla arttı, en büyük etken Türkiye.

FriendFeed'in trafiği Facebook bünyesine katılmasıyla arttı, en büyük etken Türkiye.


Web üzerinde açık forum benzeri bir çeşit sosyal medya ortamı olan FriendFeed, 2009 Ağustos ayında Facebook tarafından satın alınmıştı. Satın almayla FirendFeed'in kullanıcı sayısında büyük ölçüde azalma bekleniyordu, ancak beklenen olmadı. Peki neden? Türkiye yüzünden.

Facebook CTO'su Bret Taylor, "FriendFeed'in Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kullanım oranlarında bir gerileme olduğu gerçek. Ancak site Türkiye, İtalya ve Japonya'da daha çok kullanılmaya başlandı. ABD'deki kullanımın azalmasından sonra en fazla FriendFeed kullanım oranı şu anda Türkiye'de bulunuyor. Satın almadan sonra uluslararası platformda daha fazla kullanım oranı yakaladık" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Google'ın web siteleri üzerinde yaptığı araştırmaya bakıldığında, Japonya ve Türkiye'deki FriendFeed kullanımı ABD'nin önüne geçmiş durumda.

Türkiye'nin sosyal ağlardaki kullanımı gün geçtikçe tüm dünyanın dikkatini çekmeye başladı. Bunu bir fırsata dönüştürmekse yine bizlerin üreteceği projelere bakıyor. Sosyal ağları fazlasıyla kullanıyoruz, ancak neden kendi ürettiklerimizi kullanıp, dünyada yaygınlaştırmayalım?

Tabii bu noktada Fizy örneğini unutmak mümkün değil.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun