Donanim 03 OCAK 2011 / 12:12

FriendFeed Türkiye sayesinde coştu

FriendFeed'in trafiği Facebook bünyesine katılmasıyla arttı, en büyük etken Türkiye.

FriendFeed'in trafiği Facebook bünyesine katılmasıyla arttı, en büyük etken Türkiye.


Web üzerinde açık forum benzeri bir çeşit sosyal medya ortamı olan FriendFeed, 2009 Ağustos ayında Facebook tarafından satın alınmıştı. Satın almayla FirendFeed'in kullanıcı sayısında büyük ölçüde azalma bekleniyordu, ancak beklenen olmadı. Peki neden? Türkiye yüzünden.

Facebook CTO'su Bret Taylor, "FriendFeed'in Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kullanım oranlarında bir gerileme olduğu gerçek. Ancak site Türkiye, İtalya ve Japonya'da daha çok kullanılmaya başlandı. ABD'deki kullanımın azalmasından sonra en fazla FriendFeed kullanım oranı şu anda Türkiye'de bulunuyor. Satın almadan sonra uluslararası platformda daha fazla kullanım oranı yakaladık" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Google'ın web siteleri üzerinde yaptığı araştırmaya bakıldığında, Japonya ve Türkiye'deki FriendFeed kullanımı ABD'nin önüne geçmiş durumda.

Türkiye'nin sosyal ağlardaki kullanımı gün geçtikçe tüm dünyanın dikkatini çekmeye başladı. Bunu bir fırsata dönüştürmekse yine bizlerin üreteceği projelere bakıyor. Sosyal ağları fazlasıyla kullanıyoruz, ancak neden kendi ürettiklerimizi kullanıp, dünyada yaygınlaştırmayalım?

Tabii bu noktada Fizy örneğini unutmak mümkün değil.