Donanim 25 EYLÜL 2012 / 10:38

Foxconn'da ayaklanma çıktı, fabrika kapandı

Foxconn'da ayaklanma çıktı, fabrika kapandı

Aralarında Apple da olan birçok teknoloji şirketinin parçalarını üreten Foxconn, çıkan ayaklanma sebebiyle Çin’deki fabrikasını kapatma kararı aldı. Daha önce de fabrikalarındaki ağır çalışma şartları ve kaçak işçi çalıştırmasıyla gündeme gelen Foxconn, bu defa çok daha büyük bir sorunla karşı karşıya geldi. Shanxi bölgesinde bulunan fabrikada 2 bin kişinin karıştığı bir ayaklanma çıkarken, çıkan ayaklanmada en az 40 kişi yaralandı ve 10 kişi hayatını kaybetti.

Olayın işçiler ile güvenlik görevlileri arasında başlayan çatışmanın büyümesi ile bu duruma geldiğini belirtiliyor. Olaydan sonra fabrikanın birçok üretim yeri zarar görürken birçok bina ve araç da ateşe verildi. Ayrıca olay yerine 5 bine yakın polis sevk edilirken, durumun kontrol altına alındığı bildirildi.

Tayvan merkezli Çinli şirketin sözcüsü, Pazar günü çıkan olaylarda bazı işçilerin yaralandığını, bazılarının polis tarafından tutuklandığını, soruşturmanın ise sürdüğünü açıkladı.

Foxconn sürekli olarak kötü çalışma şartları ve intihar vakaları gibi durumlarla gündeme gelen bir şirket. Son olarak fabrikada işçilerin ayaklanması sonucu fabrika kapanmasına kadar varan durumdan sonra, parçalarının çoğunu bu şirket üzerinden temin eden şirketlerin nasıl bir politika izleyeceği de merak konusu olmaya devam ediyor.