Donanim 25 EYLÜL 2012 / 10:38

Foxconn'da ayaklanma çıktı, fabrika kapandı

Foxconn'da ayaklanma çıktı, fabrika kapandı

Aralarında Apple da olan birçok teknoloji şirketinin parçalarını üreten Foxconn, çıkan ayaklanma sebebiyle Çin’deki fabrikasını kapatma kararı aldı. Daha önce de fabrikalarındaki ağır çalışma şartları ve kaçak işçi çalıştırmasıyla gündeme gelen Foxconn, bu defa çok daha büyük bir sorunla karşı karşıya geldi. Shanxi bölgesinde bulunan fabrikada 2 bin kişinin karıştığı bir ayaklanma çıkarken, çıkan ayaklanmada en az 40 kişi yaralandı ve 10 kişi hayatını kaybetti.

Olayın işçiler ile güvenlik görevlileri arasında başlayan çatışmanın büyümesi ile bu duruma geldiğini belirtiliyor. Olaydan sonra fabrikanın birçok üretim yeri zarar görürken birçok bina ve araç da ateşe verildi. Ayrıca olay yerine 5 bine yakın polis sevk edilirken, durumun kontrol altına alındığı bildirildi.

Tayvan merkezli Çinli şirketin sözcüsü, Pazar günü çıkan olaylarda bazı işçilerin yaralandığını, bazılarının polis tarafından tutuklandığını, soruşturmanın ise sürdüğünü açıkladı.

Foxconn sürekli olarak kötü çalışma şartları ve intihar vakaları gibi durumlarla gündeme gelen bir şirket. Son olarak fabrikada işçilerin ayaklanması sonucu fabrika kapanmasına kadar varan durumdan sonra, parçalarının çoğunu bu şirket üzerinden temin eden şirketlerin nasıl bir politika izleyeceği de merak konusu olmaya devam ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun