Donanim 30 ARALIK 2008 / 15:18

Formula1’de tehlike sinyalleri

Teknolojinin en yoğun kullanıldığı spor olarak değerlendirilen Formula1 yarışları, küresel krizin de etkisiyle sürprizlere gebe.

Teknolojinin en yoğun kullanıldığı spor olarak değerlendirilen Formula1 yarışları, küresel krizin de etkisiyle sürprizlere gebe.

Teknolojinin en yoğun kullanıldığı spor olarak değerlendirilen Formula1 yarışları, küresel krizin de etkisiyle sürprizlere gebe.Ülkemizde Istanbul Park pistinde koşulmaya başlamasıyla popülaritesi hızla artan Formula1 organizasyonunda taşlar yerinden oynuyor. Öncelikle yarışların köklü takımlarından ve F1’e motor üreticisi olarak giren Honda takımı ekonomik kriz nedeniyle organizasyondan çekildiğini açıkladı. Ülkemizi “teğet” geçtiği iddia edilen kriz, özellikle otomotiv sektörünü ciddi bir şekilde etkiliyor. Son olarak WRC organizasyonundan da Subaru ve Suzuki’nin çekildiğini açıklaması motor sporları dünyasında ikinci bir şok etkisi yarattı. Biten sponsorlukların yenilenmemesi şirketlerin yarışlardan çekilmesinin en büyük sebebi olarak gösteriliyor. Son olarak MotoGP’de yarışan İtalyan Ducati takımının sponsorlarından Sandisk, sözleşme bittiğinde bir yenileme yapılmayacağını duyurdu.Tekrar F1’e dönecek olursak bazı takımlar için iyi bazı takımlar için ise kötü gelişmeler olduğunu da görebiliriz. Örneğin Williams takımına teknoloji desteği veren Lenovo, bu birlikteliğini sona erdirerek önümüzdeki sezondan itibaren McLaren Mercedes takımıyla çalışmaya başlayacağını kamuoyuna duyurdu. F1 yetkililerinin organizasyonun cazibesini azaltmadan tasarruf sağlama planlarının bir parçası da yarışlar için veri toplama amaçlı yapılan test sürüşlerinin kısıtlanması. Ayrıca otomobiller için yarış başına motor kullanımının kısıtlanması da organizasyon komitesinin gündeminde. Son olarak 2011 sezonu için pek seveni olmayan ve Renault takımı adına yarışan Fernando Alonso’nun Ferrari’ye geçeceği dedikoduları kulislerde dolaşıyor. İşin ilginç tarafı Alonso bu dedikoduları yalanlamayarak Ferrari sevenlerin üzüntüye gark olmasına yol açıyor.Çağdaş dünyanın para öğütme makinesi olarak görülen F1 organizasyonu, 2009 sezonunda yarışlardaki çekişme kadar uygulanacak ekonomik tedbirlerle de gündemde olmaya devam edecek anlaşılan.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun