Donanim 30 AĞUSTOS 2010 / 07:16

Flipbook mucizesi

Uygulamalara yepyeni bir anlayış geliyor

Uygulamalara yepyeni bir anlayış geliyor

Bir iki haftadır iPad kullanıyorum. Bu sırada Flipbook adında bir uygulamayı farkettim ve yükledim. Sonrasında gördüm ki iPad içerisinde en çok kullandığım uygulamalardan biri oldu. Bu yazıda da hem Flipbook'tan bahsetmek, hem de bu uygulamadan da anlaşılacağı gibi geleceğin medyasının nasıl olacağının ipuçlarını paylaşmak istiyorum.

Flipbook aslında Facebook, Twitter gibi sosyal medyalardan, ayrıca birçok farklı blog ve siteden içerikleri toplayarak size özel bir dergi yaratıyor. Kendi Facebook ve Twitter hesaplarınızı tanımlıyorsunuz. Bu sayede arkadaşlarınızın veya takip ettiğiniz kişilerin gönderdiği mesajları, resimleri, hatta videoları sizin adınıza tarıyor ve bir dergi formatına sokuyor.

İlk tanımlama yaptığımda gözlerime inanamadım. Tanıdık insanların gönderdiği resimler sanki ünlü bir dergide yayınlanmış gibi karşıma çıktı. Facebook veya Twitter'ın soğuk mesajları canlanıverdi.

Bu uygulama içerisinde sadece sosyal medya değil, aynı zamanda birçok popüler siteden de içerik alıp dergi oluşturmak mümkün. Techcrunch, Wired, Lonely Planet gibi birçok farklı kaynak seçebiliyorsunuz.

Flipbook aslında çok güzel bir örnek. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte içerik kaynakları inanılmaz derecede arttı, bunları tek tek takip etmekse neredeyse imkansız hale geldi. Milyonlarca video içeriği, bloglar, haber siteleri, resim paylaşım siteleri, alışveriş için kurulan çevirimiçi siteler derken aralarında kaybolmak mümkün.

Flipbook benzeri uygulamalar aslında buna kısmi de olsa bir çözüm sunuyorlar. İçerik sepetinden ilginizi çeken başlıkları seçiyorsunuz, uygulama sizin adınıza bunları topluyor, düzenliyor ve göze hoş gelecek şekilde sunuyor.

Önümüzdeki dönemde bu tarz uygulama ve sitelerin artması çok normal. Örneğin son zamanlarda birçok kupon sitesi çıktı, her site günlük indirimler ve fırsatlar sunuyor. Bunların hepsini tek tek takip etmek iyice zorlaşmaya başladı. Bir uygulama olsa ve profilinize uygun olarak tüm bu sitelerden kampanyaları toplayarak size özel bir katalog hazırlasa fena mı olur?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun