Donanim 28 ARALIK 2010 / 14:33

Fizy.com’a erişim engellendi (güncellendi)

MÜYAP’ın telif hakları konusundaki başvurusu üzerine Fizy.com mahkeme kararıyla kapatıldı.

MÜYAP’ın telif hakları konusundaki başvurusu üzerine Fizy.com mahkeme kararıyla kapatıldı.


Müzikseverleri müzikle buluşturan bir platform olarak internette yayın yapan Fizy.com Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı kararıyla kapatıldı. Kullanıcıların müzik dinlemesine ve video izlemesine olanak veren siteye girmeye çalışanlar sitede bulunan “T.C. Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığının 17.12.2010 tarih ve 2010/93 Basın Muh-K. sayılı kararı gereği erişime engellenmiştir" uyarısıyla karşılaşıyor.

Basın Muhalefet Kanuna aykırı yayınlar yaptığı gerekçesiyle kapatılan sitenin MÜYAP’ın başvurusuyla incelemeye alınarak kapatıldığı belirtiliyor. Telif haklarını gerekçe göstererek mahkemeye başvuran MÜYAP’ın hangi sanatçıların hangi eserleri için başvuruda bulunduğu bilinmiyor.

Bununla birlikte, sosyal medya üzerinde dönen hararetli tartışmalarda dile getirilen farklı iddialar da var. Bazı kaynaklar büyük müzik dağıtım platformlarının Fizy ile mücadele edememesi üzerine MÜYAP'a böyle bir şikayette bulunması için uygun zemini hazırlama konusunda baskı yaptığını iddia ediyor. Diğer yandan Fizy'nin mevcut dağıtım yapısı nedeniyle MÜYAP'ın şikayette haklı olduğunu savunanlar da var. Şu an için hangi tarafın haklı olduğu belli değil ve öyle görünüyor ki bu işi ancak mahkeme çözecek.

Dipnot.tv'de MÜYAP Başkanı Bülent Forta'nın konuya dair ilk demecini okuyabilirsiniz.

Günde yaklaşık 600 binin üzerinde ziyaretçisi bulunan siteye erişimin engellenmesiyle birlikte Fizy’de yasaklı siteler arasına girmiş bulunuyor.

Güncelleme: Fizy ekibinden de bir açıklama geldi. Açıklamayı http://ercanyaris.com/blog/ adresinden okuyabilirsiniz.