Donanim 01 TEMMUZ 2010 / 12:42

Finlandiya otobana çıktı

Dünyada ilk defa en az 1 Mbps internet hizmetine kavuşmak yasal hak haline geldi.

Dünyada ilk defa en az 1 Mbps internet hizmetine kavuşmak yasal hak haline geldi.


Finlandiya geniş bant uygulamasını ülkesinde yasalarla zorunlu hale getiren dünyadaki ilk ülke oldu. Böylece bu aydan itibaren her Finlandiya vatandaşı 1 Mbps (saniyede bir megabit) geniş bant bağlantısı isteme hakkına kavuştu.

Finlandiya İletişim Bakanı Suvi Linden, internetin eğlence amaçlı olmaktan çıkıp, günümüz dünyasında bir zorunluluk olduğunu ifade etti. Linden, yeni yasayla Fin nüfusunun yüzde 96'sının internet kullanacağını düşündüklerini açıkladı.

Finlandiya'nın 2012 hedefiyse tüm vatandaşlarına en az 2 Mbps hız sağlamak. 2015'te ise bu rakamın 100 Mbps olması hedefleniyor.

Diğer ülkelerde geniş bant zorunluluğuna film ve müzik gibi dosyaların izinsiz paylaşılmaları yüzünden izin verilmediği düşünülüyor. Büyük şirketlerin korsana karşı mücadelesinin bir kısmında da yer alan konu, ülkelerin elini bağlıyor. Ancak Finlandiya'nın bu uygulamasına bakıp darısı Türkiye'nin başına dememek de olmaz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun