Donanim 06 EKİM 2009 / 06:12

Fantastik mi, Bilim-Kurgu mu?

Neden son dönemde fantastik edebiyat büyük ilgi çekerken bilim-kurgu sessiz bir dönem yaşıyor?

Neden son dönemde fantastik edebiyat büyük ilgi çekerken bilim-kurgu sessiz bir dönem yaşıyor?

Bilim-kurguya daha yakın durmakla beraber fantastik edebiyatı da bilim-kurguyu da çok severim. Ancak son yıllarda hızla artan bir şekilde fantastik eserlerin popülerlik kazanması, öte yandan bilim-kurgunun görece olarak bir duraklama dönemine girmesi son dönemde sıklıkla kafamı kurcalıyordu.

Neydi bu farkı yaratan?

Bir yanda Tolkien'den Ursula Le Guin'e müthiş hayal gücü ile donanmış, olağanüstü dünyalar. Cesaret ve büyüyle boyanmış hikâyeler. Hatta fantastik eserlerin ucunu (şimdi fantastik tutkunları bana kızacak) Marvel Comics'in süper kahramanlarına kadar dayandırabiliriz. Belki Orta Dünya'da ya da Orta Çağ'da geçmiyor ama büyünün yerini kaynağı belirsiz (ya da radyasyonla örümcek ısırığının sevişmesinden doğan) bir takım süper güçler almıyor mu bu hikâyelerde?

Öte yandaysa Jules Verne ve H.G.Wells ile şekillenmeye başlayan, Asimov ve Arthur C.Clarke gibi isimlerle zirve yapmış bugünde, dünde ya da gelecekte geçen, sıkı, sert ve duru öyküler. Hepsi bilimle örülen, bilimle kurgulanan ve yine bilimsel bir takım çözümlemelerle nihayetlenen modern masallar. Kahramanlık ve cesaret tabii ki bilim-kurgunun da kalbinde yatıyor.

Tabii bir de Star Wars ile taçlanan bu iki türün buluştuğu bir tür daha var. ‘Fantastik bilim-kurgu' diyebileceğimiz bu türdeyse teknoloji ile olağanüstü güçler iç içe geçiyor. Jedi'ların sadece beyin gücüyle çalıştırabildiği ışın kılıçları ise bu birleşmenin en önemli simgesi olarak görülebilir.

Hepsi iyi tamam da neden fantastik bilim-kurguyu salladı ve geçti satışlarda? Neden Hollywood her beş fantastik filme bir tane yarım yamalak bilim-kurgu çeker hale geldi?

Galiba bunun sırrı bugün 35 yaş altı kuşağın genel olarak hayata bakışında saklı. Düşünmemek, çalışmamak ve kolayca sahip olmak çoğunluğun hayattan en büyük beklentisi haline gelmedi mi? Bunu da en iyi büyü karşılamıyor mu?

Elemterefiş, kem gözlere şiş! Köşeye mi sıkıştın? Yap bir büyü, çöz konuyu. Motor mu bozulmuş, kimyasal reaksiyonlar zehirli gazlara mı yol açmış kim uğraşacak bunlarla... Atlarım sadık ejderhamın terkisine, söylerim ne zaman kimin tarafından yazıldığı belli olmayan ama löp diye önüme düşen büyü kitabındaki sihirli sözcükleri, uzakları yakın yaparım. Orkları karşı dağa fırlatır, düşmanlarımın kılıçlarını eritir, dünyanın en güçlü zehriyle zehirlenmiş arkadaşımı papatya suyuna söylediğim iki sihirli sözle zımba gibi yaparım. Artan papatya suyunu da saçıma sürer, sarartırım...

Oysa iyi bir bilim-kurgu eserinde bunlar olmaz. Mucizelere yer yoktur bilim-kurguda. Yerin kırk kat altında ya da uzayın derinliklerinde her zaman akıl ve mantığınızın yanınızda olması gerekir. Eğer bilmiyorsanız, düşünmüyorsanız ve yeteri kadar çalışmıyorsanız başarılı olamazsınız hiçbir bilim-kurgu eserinde. Kara inançlar, kaynaksız tabular olmaz bilim-kurguda. Okurken de bilmeniz gerekir bilimi. Yoksa yorar adamı kitap boyunca karşısına çıkan önermeler...

İşte bu yüzden fantastik eserler daha uygundur bugünün insanına. Uçak uçar sonuçta, nasıl uçtuğu önemli değildir. Artık dünyamız bu işte: Kötü adamları ÖrümcekAdam yakalar, amansız hastalıkları Merlin iyileştirir, göktaşlarını Superman yumruğuyla kırar, umarım bize de piyangodan büyük ikramiye çıkar...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun