Donanim 11 HAZİRAN 2012 / 12:12

Faks makinesinin direnişi Japonya'da devam ediyor

Faks makinesinin direnişi Japonya'da devam ediyor

Teknolojinin gelişmiyle birlikte 'ölen cihazlardan' biri olan faks, nadir de olsa bazı ülkelerde kullanılmaya devam ediyor. Bunlardan ülkelerden biriyse oldukça şaşırtıcı: Japonya. Özellikle 1970 ve 80’lerde gelişen ve kullanımı artan faks makinesi, internetin gelişimiyle birlikte kendini yavaş yavaş emekli etmeye başlamıştı. Buna rağmen e-postanın dünya genelinde aktif olarak kullanılmasına karşın, faks teknolojisinden vazgeçmeyen “gelenekçi” ülkeler de mevcut. Özellikle bu ülkerden biri Japonya olunca, durumun haber niteği taşıması kaçınılmaz oluyor.

Japonya'da her şey teknolojiye dayalı olmasına karşın, insanlarda bir güven unsuru oluşturan faks teknolojisi, şirketler tarafından vazgeçilmez olarak görülüyor. Özellikle şirketlerin insan kaynakları departmanları e-posta sistemini kullanmalarına rağmen, fakstan da vazgeçmiyorlar.

Dünyanın kalan kısmına göre özellikle akıllı telefon kullanımında teknolojiden sonuna kadar faydalanan Japon halkının, faks ve benzeri bazı konularda (ülkede halen kişisel CD çalarların kullanılması gibi) gösterdiği çekingen tavır şirketlerde olduğu kadar evlerde de etkisini gösteriyor.

Japonya'daki evlerin yüzde 59'unda halen faks makinesi kullanılıyor. İnsanların özellikle devlet daireleri ve bankalarla olan işlerinde elektronik ortamdan ziyade faks makinesini tercih etmesi, cihazın insanlar üzerinde oluşturduğu güveni doğrular nitelikte.