Donanim 13 AĞUSTOS 2010 / 14:55

Facebook ve Twitter üyeleri ölünce ne olacak?

Gerçek hayatta ölen kişi, sanal alemde de ölmüş sayılır mı? Uzmanlar şimdi bu konuyu tartışıyor.

Gerçek hayatta ölen kişi, sanal alemde de ölmüş sayılır mı? Uzmanlar şimdi bu konuyu tartışıyor.


Facebook'ta dünya çapında 500 milyon üyeye ulaşılmasının, Twitter'da 100 milyarıncı mesajın atılmasının üzerinden fazla bir zaman geçmedi. Türkiye'de sosyal ağlara gösterilen ilgi de yine aynı yönde artarak devam ediyor. Peki bizim hayatımız bir gün sona ererse, sosyal ağlardaki varlığımıza ne olacak?

Facebook'ta her yıl bir buçuk milyon üyenin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Aynı durum yaklaşık rakamlarla Twitter için de geçerli. Sosyal sitelerin son zamanlarda artan problemi olarak görülen bu durumda ne yapılacağını ise kimse bilmiyor. Hayatını kaybetmiş bir kişinin kullandığı şifreyi bilmediğiniz durumda, o kişinin profilini kapatamıyorsunuz. Dahası, çoğu durumda bu kişilerin öldüğünden bile haberdar olamıyorsunuz.

İşte geçtiğimiz hafta içinde Twitter konuyla ilgili yeni kurallar ve yaklaşımlar üzerinde çalıştığını açıkladı. Bun göre hayatını kaybeden kişinin yakınları hesabın silinmesine ya da arşivde kalmasına karar verebilecekler. Ancak bu kararı verirken profil sahibinin yakınlarının, profil sahibinin hayatını kaybettiğini ve kendilerinin de gerçekten yakını olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bu da biraz uzun bir sürece karşılık geliyor.

Profillerin sosyal ortamlardan kaldırılması hayatını kaybeden kişinin yakınları için acı verici hatıraların sona ermesi anlamına gelebilir. Bazıları içinse kişiyi hiç var olmamış gibi göstermektense eski hatıralarla anmak daha anlamlı olabilir.

Artık kişinin yakınları bunun kararını verme şansına kavuşuyor. Yine de bunun getireceği sonuçlar da ciddi sorunlar yaratmaya ve tartışılmaya aday.