Donanim 06 MAYIS 2010 / 08:26

Facebook utanç veren güvenlik açığını kapatıyor

Site, kişinin diğer kullanıcıların canlı sohbetlerini görmesine izin veren ciddi güvenlik açığını kapatmak için harekete geçti.

Site, kişinin diğer kullanıcıların canlı sohbetlerini görmesine izin veren ciddi güvenlik açığını kapatmak için harekete geçti.


Facebook'un güvenilirliği yeniden gündemde. Her geçen gün ilginin arttığı soysal ağ sitesinde ciddi bir güvenlik kusuru tespit edildi. Bu güvenlik açığı ise kullanıcılara, arkadaşlarının bekleyen arkadaş listesini görmesine ve canlı sohbetlerini okuyabilmesine izin veriyor. Aynı zamanda kişisel bilgileri açığa çıkaran bu ciddi kusurla birlikte Faebook'un gizliliği tekrar inceleme altına alınabilir.

Kullanıcıların özel bilgilerinin gizlenmesi amacıyla oluşturulan gizlilik ayarlarındaki bir boşluk dolayısıyla oluşan açığın tamiri sırasında Facebook, canlı sohbet uygulamasını bir süreliğine kaldırdı. Sorunun giderilmesinden sonra, canlı sohbet uygulaması tekrar aktive edildi.

Facebeook yetkilileri konuyla ilgili, "Bu sorun hakkında şikayetler almaya başladık ve mühendislerimiz hemen harekete geçti. Sohbet özelliliğini geçici bir süre kaldırarak görünebilir arkadaş listelerinde de yeni bir düzeltme yaptılar." açıklamasında bulundu.

Güvenlilik uzmanları ise sosyal ağ sitelerinin bu gibi sorunlarının üzücü olduğunu ve kişisel bilgileri koruma konusunda insanları endişelendirdiğini belirtiyor.