Donanim 13 EKİM 2010 / 13:37

Facebook 'tek kullanımlık' şifre uygulamasına başlıyor

Her hangi bir yerden kendi şifrenizle Facebook'a giriş yaparak şifre kaybetme riski sonlanıyor.

Her hangi bir yerden kendi şifrenizle Facebook'a giriş yaparak şifre kaybetme riski sonlanıyor.


Bir internet kafede ya da kütüphanede Facebook hesabımıza girdiğimizde, kullanıcı adı ve şifrenin kaydedilmemiş olmasına dikkat ederiz. Böyle ortamlarda şifrenin çalınma olasılığı çok daha yüksektir. Facebook endişeleri gidermek için yeni bir uygulama başlatıyor.

Uygulamayı anlatmaya başlamadan önce, uygulamanın ilk aşamada Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayacağını belirtelim. Ancak Facebook kullanıcı sayısı oldukça fazla olan ülkemize uygulamanın gelmesi geç olmayacaktır.

Uygulamaya göre ABD'de bulunan kullanıcılar, kısa mesaj bölümüne girerek "otp" yazıp 32665 numaralı telefona mesaj atıyor. Ardından o telefonla kullanıcı adı ilişkilendirilmiş kişiye rastgele yaratılmış şifre geliyor.

Gelen şifre 20 dakika boyunca kullanılabiliyor. Belirlenen süre sonunda kullanılan esas şifre tekrar yürürlüğe giriyor. Sistem şu anda bazı kişiler üzerinde deneniyor. Ay sonuna kadar sistemin herkes için kullanılabilir olması bekleniyor.

Bu yılın başında Facebook uzaktan hesabı kapatma seçeneği sunmuştu. Bir yerde hesap açık bırakılırsa başka bir cihazla o hesabı kapatmak mümkün olabiliyor.