Donanim 13 EKİM 2010 / 13:37

Facebook 'tek kullanımlık' şifre uygulamasına başlıyor

Her hangi bir yerden kendi şifrenizle Facebook'a giriş yaparak şifre kaybetme riski sonlanıyor.

Her hangi bir yerden kendi şifrenizle Facebook'a giriş yaparak şifre kaybetme riski sonlanıyor.


Bir internet kafede ya da kütüphanede Facebook hesabımıza girdiğimizde, kullanıcı adı ve şifrenin kaydedilmemiş olmasına dikkat ederiz. Böyle ortamlarda şifrenin çalınma olasılığı çok daha yüksektir. Facebook endişeleri gidermek için yeni bir uygulama başlatıyor.

Uygulamayı anlatmaya başlamadan önce, uygulamanın ilk aşamada Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayacağını belirtelim. Ancak Facebook kullanıcı sayısı oldukça fazla olan ülkemize uygulamanın gelmesi geç olmayacaktır.

Uygulamaya göre ABD'de bulunan kullanıcılar, kısa mesaj bölümüne girerek "otp" yazıp 32665 numaralı telefona mesaj atıyor. Ardından o telefonla kullanıcı adı ilişkilendirilmiş kişiye rastgele yaratılmış şifre geliyor.

Gelen şifre 20 dakika boyunca kullanılabiliyor. Belirlenen süre sonunda kullanılan esas şifre tekrar yürürlüğe giriyor. Sistem şu anda bazı kişiler üzerinde deneniyor. Ay sonuna kadar sistemin herkes için kullanılabilir olması bekleniyor.

Bu yılın başında Facebook uzaktan hesabı kapatma seçeneği sunmuştu. Bir yerde hesap açık bırakılırsa başka bir cihazla o hesabı kapatmak mümkün olabiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun