Donanim 26 NİSAN 2010 / 07:39

Facebook tahta çıkmak istiyor

Facebook arama motoru Google'ın tahtına oturarak internet deneyiminin ortasına oturmak istiyor.

Facebook arama motoru Google'ın tahtına oturarak internet deneyiminin ortasına oturmak istiyor.


Dünyadaki en büyük sosyal paylaşım ağına sahip olan Facebook, atılımlarını sınırlandırmayı düşünmüyor. Yeni uygulamalar geliştirerek her geçen gün Facebook'a kullanım kolaylığı getiren şirket, yeni bir araç daha geliştirerek başka bilgilere ulaşımı kolaylaştırmayı hedefliyor. Eğer Facebook bu projesinde istediği noktaya ulaşabilirse, neredeyse Google kullanımına bile gerek kalmayabilir.

Facebook'a eklenen yeni araçla birlikte kullanıcılara arkadaşlarının webde görüntülediği siteleri daha kolay paylaşma imkanı veriyor. Kullanıcılar herhangi bir sitede gezerken, o sayfaya yerleştirilmiş "beğenme" (like) butonu ile beğenebilecek ve arkadaşları bunu görüp, o sayfaya doğrudan ulaşabilecekler. Bu sayede çoğu siteden kendine dönüş imkanı bulacak olan Facebook, ağını daha da geliştirecek.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, "Geçtiğimiz yıllara bakılacak olursa, kişisel kullanım rahatlığı yeterince düşünülmüyordu. Facebook bunu tersine çevirmeyi başardı." diyerek kendi başarılarının sırrını açıkladı. Böylece internette gezinmenin bile daha kişisel hale geleceğini söyleyen Zuckerberg, bu uygulamanın büyük bir değişim yaratacağına inandığını söyledi.

Şimdiden CNN, IMDb.com, ESPN ve Levi's gibi çeşitli alanlarda büyük isimlerin sitelerinde "beğenme" butonu olacağı bilgisi de verildi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun