Donanim 07 TEMMUZ 2009 / 12:20

Facebook'ta sildiğiniz fotoğraflar gerçekten siliniyor mu?

Cambridge Üniversitesi'nin yaptığı araştırma, bazı sosyal ağ sitelerinin fotoğrafa silindi uyarısı vermesine rağmen, aslında sunucu içinde bir yerde sakladıklarını ortaya çıkardı.

Cambridge Üniversitesi'nin yaptığı araştırma, bazı sosyal ağ sitelerinin fotoğrafa silindi uyarısı vermesine rağmen, aslında sunucu içinde bir yerde sakladıklarını ortaya çıkardı.


Hepimizin bir yerlerde saçma sapan fotoğrafları vardır. Sosyal ağ sitelerindeki arkadaşlarımız, bu pozları etiketleyip lanse etmekten fazlasıyla hoşlanır. Bazen de kendi istediğimizle koyuyoruz bu fotoğrafları. Peki ya sonra pişman olup ya da sıkılp silersek? Onlardan tamamen kurtulmak bazen mümkün olmuyor.


Cambridge Üniversitesi'nin yaptığı araştırma, bazı sosyal ağ sitelerinin fotoğrafa silindi uyarısı vermesine rağmen, aslında sunucu içinde bir yerde sakladıklarını ortaya çıkardı. 21 Mayıs 2009 tarihinde Flickr, Twitter, MySpace ve Facebook'tan bazı fotoğraflar test için silindi. Twitter ve Flickr, fotoğrafları saniyeler içinde sildi. Fotoğraflara doğrudan linkler birkaç sayfa yenilemesi ile kayboluverdi. Kötü haber; Facebook ve MySpace ise aynı tavırda değil. Mayıs ayında kullanıcı tarafından silinen fotoğrafların hala sitelerde ulaşılabilir olduğu iddia ediliyor. Her iki site de, kullanıcı bilgisini anında sildiklerini söylese de, durum pek öyle görünmüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun