Donanim 13 AĞUSTOS 2010 / 12:04

Facebook'ta hayatta kalmanın 6 altın kuralı

ESET araştırmacısı David Harley sosyal ağlardan zarar görülmemesi için gerekenleri sıraladı.

ESET araştırmacısı David Harley sosyal ağlardan zarar görülmemesi için gerekenleri sıraladı.


Geçtiğimiz ay 100 milyon Facebook kullanıcısının kişisel bilgileri internete sızdı. Sosyal ağların güvenilirliğini tekrar tartışmaya açan olayın ardından antivirüs kuruluşu ESET'in araştırma uzmanı David Harley dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Harley'e göre ilk olarak Facebook'ta gizlilik ayarları düzenlenmeli. Arkadaş listesinde tanımadığınız kişilerin hemen kaldırılması gerekiyor. Hatta pek güven duymadığınız arkadaşlarınıza da profilinizi tamamen görünür kılmamaya özen gösterilmeli.

E-posta'lardaki istenmeyen postalar gibi Facebook'ta da benzer mesajlar gelebilir. Bu nedenle tanımadığını kişilerde gelen mesajları, en azından gönderilen mesajdaki linki tıklamamak gerekiyor.

Tanımadığını insanların arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin. Özellikle daha profilinde uygunsuz fotoğraflar bulunan kişilerden özellikle kaçının.

Facebook'ta yüklenen fotoğraflar, girilen iletilen profil kapatılsa bile sanal alemden tamamen silinmeyebilir. Paylaşılan her bilgi için bir kez daha düşünmek gerekiyor.

Sosyal ağlarda üçüncü parti uygulamaları yüklerken dikkat etmek gerekiyor. Bu uygulamaların haklayıcılar tarafından yazılıp yazılmadığı bilinemez.

Sosyal ağlarda birçok seçenek önümüze sunuluyor. David Harley "Beğen" linkine tıklarken bile dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor. Böyle linklere tıklandığında başkalarına spam gönderirken bulabiliyorsunuz. Böyle bir durumda şüpheli uygulamalar için ayarların kontrol edilmesi faydalı olabilir.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun