Donanim 18 EKİM 2010 / 08:46

Facebook nefret söylemlerinin peşine düştü

Facebook bundan böyle eşcinsellere yönelik nefret söylemlerini azaltmak için çabalayacak.

Facebook bundan böyle eşcinsellere yönelik nefret söylemlerini azaltmak için çabalayacak.


Sosyal ağlarda oluşan çeşitli sosyal ve siyasi gruplarların savunduğu görüşler bazen amacını aşıyor. Bu sitelerin anonim yapısı isteyen herkesin her şeyi yazmasına olanak sağlıyor ve sosyal ağlar nefret söylemleri barındıran bir platform haline dönüşüyor.

Facebook son zamanlarda farklı olana karşı artan bu olumsuz söylemlerinin farkına varmış olacak ki, bunları azaltmak için ABD'de eşcinselleri savunan derneklerle bir araya gelmeye karar verdi.

Bu kararın ardında ise son zamanlarda ülkede eşcinsel gençlerin intihar etmesinin etkisi büyük. ABD’de en son Eylül ayında Tyler Clementi adlı 18 yaşındaki gencin eşcinsel beraberliği gizlice videoya alınıp paylaşıldı. Videonun internette paylaşılmasının ardından Tyler intihar etti.

Facebook, sitenin politikaları gereği nefret söylemlerinin yasaklandığını iddia ediyor ve buna göre sitede bu tür söylemler yer aldığı anda sistemden siliniyor. Ancak şirket yinede kullanıcılarının düşünce özgürlüğüne saygı duyduğunu ve popüler olmayan düşünceleri de dile getirmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu konuda dengeli bir politika sürdürdüğü iddia eden şirkete ABD’de hakarete karşı savaşan Gay ve Lezbiyen Derneği de destek vermeye başladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun