Donanim 18 EKİM 2010 / 08:46

Facebook nefret söylemlerinin peşine düştü

Facebook bundan böyle eşcinsellere yönelik nefret söylemlerini azaltmak için çabalayacak.

Facebook bundan böyle eşcinsellere yönelik nefret söylemlerini azaltmak için çabalayacak.


Sosyal ağlarda oluşan çeşitli sosyal ve siyasi gruplarların savunduğu görüşler bazen amacını aşıyor. Bu sitelerin anonim yapısı isteyen herkesin her şeyi yazmasına olanak sağlıyor ve sosyal ağlar nefret söylemleri barındıran bir platform haline dönüşüyor.

Facebook son zamanlarda farklı olana karşı artan bu olumsuz söylemlerinin farkına varmış olacak ki, bunları azaltmak için ABD'de eşcinselleri savunan derneklerle bir araya gelmeye karar verdi.

Bu kararın ardında ise son zamanlarda ülkede eşcinsel gençlerin intihar etmesinin etkisi büyük. ABD’de en son Eylül ayında Tyler Clementi adlı 18 yaşındaki gencin eşcinsel beraberliği gizlice videoya alınıp paylaşıldı. Videonun internette paylaşılmasının ardından Tyler intihar etti.

Facebook, sitenin politikaları gereği nefret söylemlerinin yasaklandığını iddia ediyor ve buna göre sitede bu tür söylemler yer aldığı anda sistemden siliniyor. Ancak şirket yinede kullanıcılarının düşünce özgürlüğüne saygı duyduğunu ve popüler olmayan düşünceleri de dile getirmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu konuda dengeli bir politika sürdürdüğü iddia eden şirkete ABD’de hakarete karşı savaşan Gay ve Lezbiyen Derneği de destek vermeye başladı.