Donanim 22 ARALIK 2008 / 11:37

Facebook kullanırken dikkat, korsanların ağına düşmeyin

Bilgisayar korsanları, çaldıkları Facebook hesaplarının tanesini 1,30 dolardan çevrimiçi sahtekarlık çetelerine satıyor.

Bilgisayar korsanları, çaldıkları Facebook hesaplarının tanesini 1,30 dolardan çevrimiçi sahtekarlık çetelerine satıyor.


Sanal dünya hırsızlarının yeni hedefi Facebook. Korsanlar, üye sayısı yüksek Facebook grupların sahibi ya da yöneticisi olarak görünen, arkadaş listesi kalabalık kullanıcıları hedef alıyorlar. Korsanlar kullanıcıların hesap erişim bilgilerini çaldıktan sonra bu bilgileri internet sahtekarlığı alanında uzmanlaşmış çevrimiçi suç çetelerine satıyor.

Ortalama bir Facebook kullanıcı hesabını 1,30 dolar fiyatla satan korsanlar, kurbanın arkadaş listesinde yer alan kullanıcıların Facebook mesaj kutusuna spam gönderilmesine olanak tanıyor. Milyonlarca kullanıcıya gönderilen bu spam mesajlar içinde kullanıcıların bilgisayar sistemlerine yerleşmek için hazırlanmış casus yazılımlara adreslenmiş sahte video ya da fotoğraf bağlantıları yer alıyor.

Arkadaşlarından ya da üyesi olduğu gruplardan gelen mesajları şüphelenmeden açan kullanıcılar da bu şekilde bilgisayarlarına klavye hareketlerini kaydederek banka hesapları gibi bilgilerini toplayacak keylogger adı verilen casus yazılımları yüklüyorlar. Özellikle yılbaşı alışverişlerinin arttığı günlerde kimlik hırsızlığının ve buna bağlı dolandırıcılık faaliyetlerinin arttığı belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun