Donanim 18 MAYIS 2010 / 10:37

Facebook kabak tadı veriyor

Üyeler güvenlik açıkları yüzünden Facebook'u topluca terketmeye hazırlanıyor

Üyeler güvenlik açıkları yüzünden Facebook'u topluca terketmeye hazırlanıyor


Facebook'ta ortaya çıkan güvenlik açıkları ile ilgili çok konuşuldu. Facebook yönetiminin bunu bir ranta dönüştürdüğü, oluşan açıkların tesadüf olmadığı düşünülüyordu. Düşünceler boşa çıkmamış gibi gözüküyor.

Facebook'a girildiğinde seçili gelen gizlilik ayarları kabul edildiğinde, durum güncellemeleri ve fotoğraflar tüm kullanıcılara açılıyor. Bununla da kalmıyor, yazılan durum güncellemeleri Youropenbooks, Booshaka, Openfacebooksearch gibi sitelerden takip edilebiliyor.

Başkalarının bilmesinin istenmediği bilgiler internet üzerinden rahatlıkla bulunmuş oluyor. Yapılan küçük araştırmalarla "Patronum sersemin teki! Sürekli bir şeyleri yanlış yaptığımı söylüyor", "Kimseye söylemeyin ama bugün iş yerine yeni korsemi giyerek geldim" gibi güncellemeler görülebiliyor. Ayrıca bu kullanıcıların tam isimleri güncellemelerin yanlarında hazır bulunuyor.

Peki, bu insanlar kişisel bilgilerinin yayınlandığının farkında mı? Yoksa sadece gizlilik ayarlarını değiştirmedikleri için mi böyle yakalanıyorlar? Facebook bu konuda tüm uyarılara rağmen bir değişiklik yapmıyor. Ancak sitede konuyla ilgili birçok grup oluşturuldu. Bu gruplar 31 Mayısta Facebook üyeliklerini kapatıp, eylem yapma hazırlığına girişti. Eylemlerin ne kadar etkili olacağı ise önümüzdeki günlerde görülecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun