Donanim 23 ARALIK 2009 / 06:30

Facebook Hindistan'ın başına bela

Hindistan'da ofis çalışanları mesai saatleri içinde çoğunlukta Facebook'ta zaman harcıyor.

Hindistan'da ofis çalışanları mesai saatleri içinde çoğunlukta Facebook'ta zaman harcıyor.


 

Bir araştırmaya göre, Hindistanlı firmalar verimliliği yavaş yavaş kaybediyor çünkü ofis çalışanları çoğunlukla sosyal ağlarda çok fazla zaman harcıyor.

Ticaret ve Sanayi Odası Ortaklığı(Assocham), çalışanların Orkut, Facebook, Myspace ve Linkedin gibi sosyal ağları arkadaş bulmak ve diğer amaçlarla kullandıklarını söylüyor.

Araştırmaya katılan 4 bin ofis çalışanı günde yaklaşık bir saatini Facebook gibi sitelerde geçiriyor ve bu da yaklaşık yüzde 12,5 oranında verimliliği azaltıyor.

Assocham Genel Sekreteri DS Rawat, "Sosyal ağların yaygın kullanımı genel verimlilik için tehlikeli olabilir ve BT şirketleri zaten bu kullanımı sınırlamak için yazılımlar kurdu" açıklamasını yaptı.

Ankete katılan ofis çalışanlarının yüzde 83'ü, mesai saatleri içinde sosyal ağ sitelerine girmekte ve internette surf yapmakta bir sakınca görmüyor. Ayrıca araştırma katılımcıların yüzde 84'ünün internete bağımlı olduğunu ve internette normalden fazla zaman geçirdiğini ortaya koyuyor.

İngiltere'nin güneyinde ise mesai saatleri içinde ayda yaklaşık 400 saat Facebook'ta vakit geçiren ofis çalışanlarına eylül ayında Facebook'a erişim yasaklandı.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun