Donanim 23 ARALIK 2009 / 06:30

Facebook Hindistan'ın başına bela

Hindistan'da ofis çalışanları mesai saatleri içinde çoğunlukta Facebook'ta zaman harcıyor.

Hindistan'da ofis çalışanları mesai saatleri içinde çoğunlukta Facebook'ta zaman harcıyor.


 

Bir araştırmaya göre, Hindistanlı firmalar verimliliği yavaş yavaş kaybediyor çünkü ofis çalışanları çoğunlukla sosyal ağlarda çok fazla zaman harcıyor.

Ticaret ve Sanayi Odası Ortaklığı(Assocham), çalışanların Orkut, Facebook, Myspace ve Linkedin gibi sosyal ağları arkadaş bulmak ve diğer amaçlarla kullandıklarını söylüyor.

Araştırmaya katılan 4 bin ofis çalışanı günde yaklaşık bir saatini Facebook gibi sitelerde geçiriyor ve bu da yaklaşık yüzde 12,5 oranında verimliliği azaltıyor.

Assocham Genel Sekreteri DS Rawat, "Sosyal ağların yaygın kullanımı genel verimlilik için tehlikeli olabilir ve BT şirketleri zaten bu kullanımı sınırlamak için yazılımlar kurdu" açıklamasını yaptı.

Ankete katılan ofis çalışanlarının yüzde 83'ü, mesai saatleri içinde sosyal ağ sitelerine girmekte ve internette surf yapmakta bir sakınca görmüyor. Ayrıca araştırma katılımcıların yüzde 84'ünün internete bağımlı olduğunu ve internette normalden fazla zaman geçirdiğini ortaya koyuyor.

İngiltere'nin güneyinde ise mesai saatleri içinde ayda yaklaşık 400 saat Facebook'ta vakit geçiren ofis çalışanlarına eylül ayında Facebook'a erişim yasaklandı.