Donanim 16 ARALIK 2010 / 15:28

Facebook arkadaşlarımızı yüzünden tanıyor

Sosyal ağ, insanları tanıyarak fotoğraflarını otomatik olarak etiketlemeyi önerecek.

Sosyal ağ, insanları tanıyarak fotoğraflarını otomatik olarak etiketlemeyi önerecek.


Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı Facebook, kullanıcıların yüzünü tanıyan yazılımla fotoğraflardaki kişileri otomatik olarak etiketlemeyi önerecek.

Etiketleme önerisi ilk olarak ABD'deki kullanıcılara birkaç hafta içinde sunulacak. Facebook'un yazılım mühendislerinden Justin Mitchell, "Kuzeninizin düğününden fotoğraflar yüklemek istediğinizi düşünelim. Biz artık gelinin tüm fotoğraflarını gruplayarak ismini önerebiliyoruz" dedi.

Bu sayede kuzenin ismini 64 kere yazarak etiketlemek yerine sadece bir kez kaydet tuşuna basmanın yeterli olacağını belirten Mitchell, Facebook'taki fotoğraflara günde 100 milyondan fazla etiket eklendiği bilgisini verdi.

Daha önce Adobe'nin ya da Apple'ın ürünlerinde gördüğümüz fotoğraftan yüz tanıma sistemi Facebook kullanıcılarına da sunulacak. Kişilerin fotoğraflarına dair otomatik olarak sunulacak etiketleme önerisi istendiğinde Facebook'un gizlilik (privacy) ayarlarından kapatılabilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun