Donanim 29 TEMMUZ 2010 / 07:23

Facebook’tan yine bir fiyasko

100 milyon Facebook kullanıcısına ait bilgiler dosya paylaşım ortamlarına düştü.

100 milyon Facebook kullanıcısına ait bilgiler dosya paylaşım ortamlarına düştü.


Eğer bir Facebook kullanıcısıysanız, yüzde 20’lik bir ihtimalle son fiyaskonun kurbanlarından biri de sizsiniz. 500 milyon kullanıcısı olan sosyal ağın güvenlik ayarlarıyla ilgili sıkıntıya dikkat çekmek isteyen bir güvenlik uzmanı 100 milyon kullanıcıya ait bilgileri topladı ve bunları internette ifşa etti.

Ron Bowles isimli güvenlik uzmanı Facebook profillerini taramak için özel bir kod kullandı. Bu kodla birlikte incelenen profillerde, kullanıcıların güvenlik ayarları tarafından gizlenmemiş bilgileri topladı. Daha sonra ise topladığı bu bilgileri listeleyerek kitlelere sundu.

İndirilebilir bir dosya olarak internette yayınlanan listede, Facebook kullanıcılarının profilleri, isim ve kimlik bilgilerinin uzantıları bulunuyor. İnternette hızla paylaşılan bu liste, Pirate Bay üzerinden binlerce kez indirildi. Facebook konuyla ilgili yaptığı açıklamada, toplanan bilgilerin zaten internette mevcut olduğunu öne sürerek, ayrıca bir bilgi ele geçirme durumu olmadığını savunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun