Donanim 05 ARALIK 2008 / 13:18

Facebook’ta iddialı olurken iki kere düşünün

"İddiaya girerim, Başbakan'dan nefret eden 5 bin kişi bulabilirim" adlı grup, Hırvatistan'da bu grubun kurucusunun başına iş açtı.

"İddiaya girerim, Başbakan'dan nefret eden 5 bin kişi bulabilirim" adlı grup, Hırvatistan'da bu grubun kurucusunun başına iş açtı.


Facebook'ta "İddiaya girerim..." şeklindeki grupların sayısı sürekli artıyor. Türkiye’de de birçok kişi bu temalı gruplar kuruyorlar. Bu gruplar da genelde siyaset, spor veya müzik dünyasındaki isimlere destek veya tepki için açılıyor. Hırvatistan'da da benzer şekilde başbakana karşı açılan "İddiaya girerim Başbakan'dan nefret eden 5.000 kişi bulabilirim" adlı gruba devletten müdahale geldi.. Grubun kurucusu Niksa Klecak’ı Hırvat polisi evinden alıp üç saat boyunca sorguladı. Gözaltına alınan Klecak’ın evi ve bilgisayarı arandı. Polis, gruba gönderilen fotoğraflardan birinde, fotomontajla Sanader’e Nazi üniforması giydirildiğini öne sürdü. Polis sözcüsü Krunoslav Borovec, "Nazi sembolleri yasalara göre yasak" derken, Emniyet Genel Müdürü Vladimir Faber de, "Sanığın siyasi eğilimiyle ilgilenmiyoruz. İçeriği soruşturuyoruz" ifadesini kullandı. Başbakan Sanader de polisin harekete geçmesini onayladı. Sanader, devlet radyosuna verdiği demeçte, "Nazi sembolüyle hiciv olmaz. Bu fotomontaj bana değil, Hırvat demokrasisine yönelik bir saldırı" diye konuştu.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun